Technical Specifications
| Cable Type | Armored HDMI 2.0 Type A Male to Type A Male Active Optical Cable |
| HDMI Standard | HDMI 2.0 |
| Data Transfer Rate | 18Gbps (6Gbps per channel) |
| Maximum Resolution | 4K@60Hz 4:4:4 |
| Maximum Distance | 100m |
| Available Lengths | 10m, 15m, 20m, 25m, 30m, 40m, 50m, 70m, 90m, 100m |
| Cable Diameter | 5.8mm |
| Bending Radius | 45mm |
| Armor | 200CU stainless steel |
| Jacket Material | TPU |
| Fiber | 4 fiber + 7 copper wire; OM3 |
| Crush Resistance (Long-term) | 100kg |
| Crush Resistance (Short-term) | 200kg |
| Power Consumption | 250mW maximum |
| Temperature Range | -40°C to 70°C |
| Audio | 32 channels at 1536kHz; PCM, DTS-HD Master, Dolby True HD |
| Compliance | EDID, CEC, HDCP 2.2, HDR, HEC, ARC |
| Power | Plug-and-play, no external power |
Source: DSGIO — VDC-HAF20-XXXM Armored HDMI 2.0 Active Optical Cable. Verify with manufacturer.






















