Product Details
Device
- Contains the central processor unit to administrate, monitor and control the ControlCenter-Digital system
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM matrix switches |
| Product Family | ControlCenter-Digital |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Central module (digital) |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.76 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 100,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
Source: G&D — CCD-Control-Cardcard f. CCD (A2300057). Verify with manufacturer.

