CCD-IO16-Card-Trunk4(S) (A2300097)
Contact for Price
Input/output module of the ControlCenter-Digital system including 4x 10G interfaces Product variants CCD-IO16-Card-CAT card f. CCD 16xCAT CCD-IO16-Card-Fiber blank without SFP-Transc. CCD-IO16-Card-Fiber(M) card f. CCD 16xFiber(M) CCD-IO16-Card-Fiber(S) card f. CCD 16xFiber(S) CCD-IO16-Card-Fiber(S+) card f. CCD 16xFiber(S+) CCD-IO16-Card-Multi card f. CCD 16xMulti CCD-IO16-Card-Trunk4 blank without SFP-Transc. CCD-IO16-Card-Trunk4(M) CCD-IO16-Card-Trunk4(S)
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: CCD-IO16-Card-Trunk4(S)
SKU:
CCD-IO16-Card-Trunk4(S)
Categories: ControlCenter, KVM Matrix
Tags: ControlCenter-Digital, G&D, Guntermann & Drunck, KVM, KVM Matrix, Matrix Switch
Description
Product Details
Transmission
- The transmission distance is up to 10,000 meters over fiber singlemode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- Can be placed in one of the I/O slots of the ControlCenter-Digital matrix system
- The I/O-Card-Trunk4 reduces the grid lines required for a matrix grid by combining 4 of the 16 channels on one line.
- For transmission between two matrices, the four ports of an I/O-Card-Trunk4 can be configured independently for a 1:1 direct connection.
- Transmission between two I/O-Card-Trunk is carried by even more powerful components compared to the standard. These components let you use the fourfold of the bandwidth at the same time – thus saving you three quarters of the cabling effort.
- In addition to dedicated connection options, the I/O-Card-Trunk4 is also Ethernet-capable, thus allowing you to use existing network structures. You can even set up KVM matrix installations across locations and large distances if suitable connections are available. Multi-user access from several locations is also possible.
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM matrix switches |
| Product Family | ControlCenter-Digital |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Central module (digital) |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 4 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 10,000 m (9/125µm, OS1) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 1,310 nm |
| Medium | Fiber SM |
| Data rate | 10 Gbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.5 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 100,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
Source: G&D — CCD-IO16-Card-Trunk4(S) (A2300097). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink Infinity Aim Software Licenses for Primary and Backup Units – 96 Endpoints (AIMLIC-96-BCK)
Adder AIMLIC-96-BCK is a 96 End-point Infinity AIM Software License for Primary & Backup Units.
Adder Infinity AIM Software License for Primary Units – 48 Endpoints (AIMLIC-48)
Adder AIMLIC-48 is a 48 End-point Infinity AIM Software License for Primary Units.AIM Software Licenses require the ADDERLink INFINITY Manager A.I.M server. The A.I.M. management server is a control suite which transforms AdderLink Infinity extenders into a digital matrix solution. Using standard IP infrastructure it is possible to route any user station to any computer attached to the network without any compromises to video quality or control. It allows co-operative sharing of computers and the multicasting of video to any destination.

