Product Details
Device
- Flexible control element for KVM solutions
- Communicates via a standard HID interface
- Configuration and programming is carried out once using dedicated software
- No additional drivers, services, or client software required for ongoing operation
- The configurations created are stored directly on the device
Features
Operation
- Features multiple freely definable keypad layouts
- The icons and images of the virtual buttons can be freely selected
- Offers an integrated display with up to 15 virtual soft buttons
- Each button can be assigned a shortcut (e.g., hotkeys, key combinations, etc.)
- The buttons can also lead to sub-layers with another 15 buttons
- Supports up to 15 buttons, each with up to 14 different functions (1 button for switching between layers)
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM add-ons |
| Product Family | CommandDeck |
| Country of origin | Taiwan |
| Housing | |
| Material | Plastic |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 118.6 mm |
| Height ca. | 27.3 mm |
| Depth ca. | 89.4 mm |

