Product Details
Device
- Touch display with integrated processing power
Ultra-wide display, SoC, and operating modes for HID, webpage, and VuWall Dynamic Control - Full-size keyboard with special keys
100% layout, low-profile switches, backlighting, and direct device control - Flexible control in the control room
Operation of HID hotkeys, webpages, VuWall sources, destinations, scripts, and previews - Practical connectivity
Rear-side system connections plus side loop-through for audio and USB-C - Designed for mission-critical environments
Focused on efficiency, operational safety, and reliable 24/7 operation
- Typical applications
- Broadcast control and editing
- Contact center
- Publishing
- Financial trading
- Command and control
Features
Device
- Ultra-wide touch display with integrated processing power
- Resolution: 1920 × 291 px at 60 Hz
- Display tilt angle: 40°
- Powerful SoC with proprietary Linux operating system
- Supports various operating modes:
- HID offline mode
Freely configurable button grids with HID hotkeys, images, logos, icons, and folder structures. The configuration is stored directly on the device and is immediately available after startup. - Webpage mode
Display and operation of any webpage via the touch interface. - VuWall Dynamic Control
Connection to a VuWall TRx server for displaying and controlling user-specific sources, destinations, scripts, and previews.
- HID offline mode
- Full-size keyboard with HID functionality and special keys
- 100% keyboard layout, available in various country-specific versions
- Mechanical low-profile switches for precise and comfortable input
- Integrated keyboard backlighting for reliable operation in different lighting conditions
- Function keys F1 to F8 send standard HID commands for media control to the external device
- Additional special keys control key device functions such as keyboard backlighting, keyboard lock, display on/off, display brightness, and switching keyboard input between the SoC and the external device
- 50 million operations
- 45g key actuation force
- 2.8mm key travel distance
- Rear-side ports with side loop-through
- USB mouse and further system connections are connected on the rear side
- Bidirectional analog audio and USB-C are routed from the rear to the left side of the device
- Easy side access for user peripherals such as USB flash drives or headsets
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM add-ons |
| Product Family | CommandKeyboard-Advanced |
| Country of origin | United Kingdom |
| Input options | |
| USB keyboard | yes |
| Housing | |
| Width ca. | 450 mm |
| Height ca. | 101.7 mm |
| Depth ca. | 256.7 mm |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | -10 °C to 50 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 5,000 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 70 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 10 % to 90 % |
| Conformities | CE compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) REACH compliant (see downloads) TAA compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) |

