Product Details
Video
- Distributes one dual-link DVI signal to two displays
- Transparent transmission of DDC information
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz
Device
- Independent from any operating system
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- External power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Extensions
System expansion
- cascadable up to 3 levels
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM add-ons |
| Product Family | DVISplitter2-DL |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | no redundancy |
| Video input | |
| Quantity | 2 |
| Format | DualLink DVI |
| Colour depth | 24 bit |
| Exemplary resolutions | 2560 × 1600 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 1600 × 1200 (60 Hz) 1280 × 1024 (85 Hz) 1280 × 1024 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Video output | |
| Quantity | 2 |
| Format | DualLink DVI |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 0 MPixel/s to 330 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 2560 × 1600 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 1600 × 1200 (60 Hz) 1280 × 1024 (85 Hz) 1280 × 1024 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Maintenance | |
| Update via | no update possibility |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 84 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.2 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 40 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 150,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.2 A |
| Power consumption idle | 0.5 W |
| Power consumption max. | 2.4 W |
| Heat output idle | 0.5 W |
| Heat output max. | 2.4 W |



