DL-Vision-DP(S)-AR-CON (A1120212)
Contact for Price
Console module to receive Dual-Link-DVI or DisplayPort signals via fiber singlemode Product variants DL-Vision-DP(S)-AR-CON DL-Vision-DP(S)-ARU2+CON DL-Vision-DP(S)-MC2-AR-CON DL-Vision-DP(S)-MC2-ARU2+CON
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: DL-Vision-DP(S)-AR-CON
SKU:
DL-Vision-DP(S)-AR-CON
Categories: DL-Vision-DP, KVM Extenders
Tags: DL-Vision-DP, G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender
Description
Product Details
Video
- EDID data utilization from the workplace monitor
- Flexible EDID profile options for optimized monitor settings
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz,
4096 × 2160 @ 30 Hz
Signals
- Transparent audio signals (stereo, analog)
- Embedded stereo audio (Digital, 2 channel LPCM)
- Transparent RS232 (max. 230,400 bps)
Transmission
- The transmission distance is up to 10,000 meters over fiber singlemode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- MultiChannel variants (MC): Modules for multi-monitor workplaces with multi-channel video
- MC mode uses the full bandwidth for each video channel, whereby a separate transmission line is required for each channel
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Security features
- Early detection of security incidents or unusual activities through continuous monitoring via Syslog, monitoring, and SNMP
- Comprehensive rights management and user administration, allowing precise control over which user can access which resources
- Option for activatable access protection (default operating mode in matrix systems), in which authentication is required before accessing computer sources
- Support for external directory services (Active Directory, Radius, LDAP) to meet company security policies
- Freeze function: If the video signal is lost, the last displayed image is frozen and highlighted with a colored frame and timer
- Redundant internal power packs
- Redundant network interface
Operation features
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Permanent keyboard/mouse emulation ensures a stable system
- Operation via multilingual on-screen display (OSD) and hotkeys
- Support of DDC/CI (Display Data Channel / Command Interface) to enable centralized software-side control of monitor settings such as brightness
- Local console at the computer module allows on-site operation, including all video channels
- Exclusive or concurrent operation: The KVM extender allows computer control both remotely and locally. When an input is detected, the extender automatically locks the competing console. The lock is lifted after a preset timeout if no further input is detected. A key combination can activate exclusive operation, immediately disabling the competing console. Another key combination restores shared control.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | DL-Vision-DP |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| PS/2 mouse | yes |
| PS/2 keyboard | yes |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 10,000 m (9/125µm, OS1) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 1,310 nm |
| Medium | Fiber SM |
| Data rate | 10 Gbit/s |
| Video output | |
| Quantity | 1 |
| Format | DisplayPort 1.1 (HBR2) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 300 MPixel/s |
| Vertical frequency | 20 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 185 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (30 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 2048 × 2160 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Audio 1 | |
| Transmission type | Stereo Transparent |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 96 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| Audio 2 | |
| Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Sampling rate | up to 32 kHz up to 44.1 kHz up to 48 kHz up to 88.2 kHz up to 96 kHz up to 176.4 kHz up to 192 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Serial | |
| Standard | RS232 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 230,400 bps |
| Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Network | |
| Quantity | 2 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s 1 Gbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 230400bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 436 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 284 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 3.11 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 0 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 0 % to 85 % |
| MTBF | 170,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 2 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 0.3-0.2 A |
| Power consumption idle | 9.4-10.1 W |
| Power consumption max. | 15-15.5 W |
| Heat output idle | 9.4-10.1 W |
| Heat output max. | 12-12.5 W |
Source: G&D — DL-Vision-DP(S)-AR-CON (A1120212). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.



