Product Details
Video
- EDID data utilization from the workplace monitor
- Flexible EDID profile options for optimized monitor settings
- Native 4K resolution at 60 Hz
- Uncompressed, lossless transmission in 1:1 performance, pixel perfect, latency free (zero delay) transmission, no frame drops, no tearing with a perfect hand eye coordination
Signals
- Embedded stereo audio (Digital, 2 channel LPCM)
- Transparent audio signals (stereo, analog)
- Transparent RS232 (max. 230,400 bps)
Transmission
- The transmission distance is up to 100 meters over CAT
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- Ventilation concept for use in cold/warm aisle installations
- MultiChannel variants (MC): Modules for multi-monitor workplaces with multi-channel video
- MC mode uses the full bandwidth for each video channel, whereby a separate transmission line is required for each channel
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Video
- Efficient image data compression (fall-back compression) can be activated for emergency operation (for example, if single transmission lines fail, the bandwidth may be reduced in a way that uncompressed transmission can no longer be ensured)
Security features
- Console modules do not store security-relevant information such as login credentials, which could be extracted in the event of device loss
- Early detection of security incidents or unusual activities through continuous monitoring via Syslog, monitoring, and SNMP
- Comprehensive rights management and user administration, allowing precise control over which user can access which resources
- Option for activatable access protection (default operating mode in matrix systems), in which authentication is required before accessing computer sources
- Support for external directory services (Active Directory, Radius, LDAP) to meet company security policies
- Freeze function: If the video signal is lost, the last displayed image is frozen and highlighted with a colored frame and timer
- Redundant internal power packs
- Redundant network interface
Operation features
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Permanent keyboard/mouse emulation ensures a stable system
- Compatibility with special USB-HID input devices
- Operation via multilingual on-screen display (OSD) and hotkeys
- Configuration and update via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
- Support of DDC/CI (Display Data Channel / Command Interface) to enable centralized software-side control of monitor settings such as brightness
- Local console at the computer module allows on-site operation, including all video channels
- Exclusive or concurrent operation: The KVM extender allows computer control both remotely and locally. When an input is detected, the extender automatically locks the competing console. The lock is lifted after a preset timeout if no further input is detected. A key combination can activate exclusive operation, immediately disabling the competing console. Another key combination restores shared control.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | DP1.2-VisionXG |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| PS/2 keyboard | yes |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 4 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 80 m (AWG26) 100 m (AWG24) 100 m (AWG22) |
| Medium | CAT6 CAT7 |
| Data rate | 10 Gbit/s |
| Video input | |
| Quantity | 2 |
| Format | DisplayPort 1.2 (LBR, HBR, HBR2, SingleStream-Transport (SST)) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 0 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 5120 × 2160 (50 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) |
| Video output | |
| Quantity | 2 |
| Format | DisplayPort 1.2 (LBR, HBR, HBR2, SingleStream-Transport (SST)) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 0 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 5120 × 2160 (50 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) Extended Display Identification Data (EDID) |
| Audio 1 | |
| Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Sampling rate | up to 48 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Audio 2 | |
| Transmission type | Stereo Transparent |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 96 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| Serial | |
| Standard | RS232 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 230,400 bps |
| Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Network | |
| Quantity | 2 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s 1 Gbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| Width ca. | 436 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 210 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,000 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 146,000 h at 25°C |
| Note | Special Fiber variants for CWDM (Coarse Wavelength Division Multiplexing) are expected to allow a lower maximum temperature, but at least +5°c to at least +35°C. |
| Conformities | UKCA compliant (see downloads) UL compliant (see downloads) CB compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) CE compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 2 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 0.9-0.5 A |
| Power consumption max. | 42.1 W |
| Heat output max. | 40.1 W |



