DSG-USB-EU301 USB 3.2 Gen 1 5Gbps Extender over CATx, 100m (EU301)
Contact for Price
The DSG-USB-EU301 supports USB 3.2 Gen 1 connectivity with data transfer rates up to 5Gbps and extends signals up to a distance of 100m (328ft) over a single CAT6a cable.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: DSG-USB-EU301
SKU:
DSG-USB-EU301
Categories: KVM Extenders, USB, USB Extenders
Description
Technical Specifications
| USB Standard | USB 3.2 Gen 1 |
| Data Transfer Rate | 5Gbps |
| Cable Type | CAT6a |
| Maximum Distance | 100m (328ft) |
| Host Port | USB Type-C (1x) |
| Receiver USB-A Ports | 2x (5V@1A and [email protected]) |
| Receiver USB-C Ports | 2x (5V@1A and [email protected]) |
| Backward Compatibility | USB 2.0 and 1.1 |
| Additional | FSYNC GPIO, RS-232 bidirectional pass-through |
| Power | Bidirectional 24V PoC |
Source: DSGIO — DSG-USB-EU301 USB 3.2 Gen 1 5Gbps Extender over CATx, 100m (EU301). Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — DSG-USB-EU301. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder Adderlink X2 Silver KVM and RS232 Receiver Unit (X2-SILVER/R)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder ADDERLink X2 Silver, CAT6 KVM Extender (Dual Access) w/RS232 (X2-DA-SILVER)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
AdderLink X200 USB KVM & Audio Remote User Station Inc SKEW Compensation (X200AS/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.
Key Features
- Pairs with Optional CAM Modules
- Control up to 2 Computers
- Extend Keyboard, Mouse, VGA Video, Audio
- VGA, 3.5mm Audio, 2 USB & 2 RJ45 Ports
- 1600 x 1200 Supported VGA Resolution
- Integrated De-Skew
- Video Compensation
- Brightness Control

