HEX-HDBT-100 1080P HDMI Extender over CATx with PoC, 100m
Contact for Price
This HDMI extender enables reliable point-to-point transmission of an HDMI video source over a single CAT.x cable, supporting distances up to 100 meters at 1080p and up to 70 meters at 4K.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: HEX-HDBT-100
SKU:
HEX-HDBT-100
Categories: HDMI, KVM Extenders, Video Extenders
Description
Technical Specifications
| Maximum Resolution | 4K@30Hz (4:4:4); 1080P at 100m; 4K at 70m |
| HDCP Compliance | HDCP 1.4 |
| HDR Support | HDR10 |
| Cable Type | CAT5e or CAT6 |
| Maximum Distance | 100m at 1080P; 70m at 4K |
| Connectors | HDMI, RJ45 Ethernet |
| Features | HDMI CEC pass-through, Power over Cable (PoC) up to 100m |
| Transmission | HDBaseT uncompressed, low latency |
| Installation | No software or drivers required |
Source: DSGIO — HEX-HDBT-100 1080P HDMI Extender over CATx with PoC, 100m. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — HEX-HDBT-100. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink DV100 HDMI Transmitter (ALDV100T)
The ADDERLink DV100T (ALDV100T) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100T ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience.
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powers Receiver via USB
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink DV104T HDMI Digital Audio/Video Switch (ALDV104T)
ADDERLink DV104T is a high performance digital video extender and splitter that enables you to locate your critical play out hardware in a secure and temperature controlled environment away from the display point environment whilst maintaining the same user experience.
Key Features
- 2x4 Video/Audio Switch Extender
- Cast to 4 Displays up to 164' Away
- Up to WUXGA Video, 192 kHz Audio Support
- 2 x HDMI Inputs, 4 x RJ45 LINK Outputs
- Web Admin Configuration
Adder X100 User Station for CATx Switches – VGA, PS/2, Audio with SKEW Compensation (X100AS/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Key Features
- Flash upgradeable
- Supports audio and deskew
- IEC style power supply and power cord
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.
Adder X200 User Station for CATx Switches – VGA, USB and Audio with Built-In 2-Port KVM Switch (X200A/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers



