IPXF-D430-SH150 4K30 Single Head DisplayPort KVM Extender over CATx, 150m
Contact for Price
The 4K DisplayPort KVM Extender over CATx Cable transmits DP video, USB, audio, IR, and serial signals up to 150 meters over a single CAT6/6a/7 cable.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: IPXF-D430-SH150
SKU:
IPXF-D430-SH150
Categories: IP KVM Extenders, KVM & IP Control, KVM Extenders
Description
Technical Specifications
| Video Resolution | 4K@30Hz (4:4:4); 2048×2048@60Hz (Aero/Marine) |
| Video Standard | DisplayPort |
| HDCP Compliance | HDCP 1.4 |
| Cable Type | CAT6/6a/7 |
| Maximum Distance | 150m (490ft) |
| USB | USB 2.0, 4 ports (front and rear on receiver) |
| Audio | Bidirectional 2-way; 3.5mm stereo embedding/de-embedding |
| IR | 38-56 kHz; up to 3m extension |
| Serial | RS-232, selectable baud rates |
| Power Input | DC 12-48V |
| Power Delivery | Bidirectional PoC |
| Operating Systems | Windows, macOS, Linux, Chrome OS |
| Installation | Plug-and-play, no drivers required |
Source: DSGIO — IPXF-D430-SH150 4K30 Single Head DisplayPort KVM Extender over CATx, 150m. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — IPXF-D430-SH150. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Transmitter (ALDV100T)
The ADDERLink DV100T (ALDV100T) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100T ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience.
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powers Receiver via USB
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink X2 Silver, CAT6 KVM Extender (Dual Access) w/RS232 (X2-DA-SILVER)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder ADDERLink X50 Multiscreen – Dual VGA, USB, Audio, RS232 Extender Pair to 50 Meters Over Two CATx (X50-MS2)
ADDERLink® X50 is compact in size and delivers uncompressed, lossless extension of USB peripherals including Keyboards, Video and Mice (KVM) up to 50m (150ft) over a single CAT5 or higher UTP cable. Sharp, bright and ultra high-resolution video plus digital stereo audio are delivered over a VGA interface to a single screen with total USB 2.0 compatibility, regardless of the computer being controlled or the peripheral being extended.Key Features
- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver
Adder PS/2 KVM receiver (X100/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Short haul, fully featured, keyboard, video, mouse and optional audio extender for PS/2 and USB computers
Adder X200 User Station for CATx Switches – VGA, USB and Audio with Built-In 2-Port KVM Switch (X200A/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers



