IPXF-H430-SH150 4K30 Single Head HDMI KVM Extender over CATx, 150m
Contact for Price
The 4K HDMI KVM Extender over CATx Cable transmits HDMI video, USB, audio, IR, and serial signals up to 150 meters over a single CAT6/6a/7 cable.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: IPXF-H430-SH150
SKU:
IPXF-H430-SH150
Categories: IP KVM Extenders, KVM & IP Control, KVM Extenders
Description
Technical Specifications
| Video Resolution | 4K@30Hz (4:4:4); 2048×2048@60Hz (Aero/Marine) |
| Video Standard | HDMI 1.4 |
| HDCP Compliance | HDCP 1.4 |
| Cable Type | CAT6/6a/7 |
| Maximum Distance | 150m (490ft) |
| USB | USB 2.0, 4 ports (front and rear) |
| Audio | Bidirectional 2-way; 3.5mm stereo embedding/de-embedding |
| IR | 38-56 kHz; up to 3m extension |
| Serial | RS-232, selectable baud rates |
| Power Input | DC 12-48V |
| Power Delivery | Bidirectional PoC |
| Operating Systems | Windows, macOS, Linux, Chrome OS |
| Installation | Plug-and-play, no drivers required |
Source: DSGIO — IPXF-H430-SH150 4K30 Single Head HDMI KVM Extender over CATx, 150m. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — IPXF-H430-SH150. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
Adder ADDERLink X2 Series Silver – VGA, PS/2, RS232 Extender Pair to 300 Meters (X2-SILVER/P)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder ADDERLink X2 Silver, CAT6 KVM Extender (Dual Access) w/RS232 (X2-DA-SILVER)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.



