KEX-HBT3-SD90P 4K60 DisplayPort HDBaseT 3.0 KVM Extender, Dual Console, Audio, RS-232, USB 2.0, PoH, 90m (KEX-HBT3-SH90P)
DSGIO’s 4K60 DisplayPort HDBaseT 3.0 KVM Extender with Dual Console, Dual-User Access, Local Out, Audio Embedding/Extracting, RS-232, USB 2.0, PoH, 90m
The DisplayPort HDBaseT 3.0 KVM Extender, KEX-HBT3-SD90P, consists of a Transmitter (Host/PC) and a Receiver (USB Device) unit. It allows you to extend DisplayPort/HDMI, USB 2.0, 3.5mm Audio, and Serial signals up to 85~100 meters. Based on the latest HDBaseT 3.0 technology, the CATx DP Extender supports uncompressed 720p/1080p/4K@60Hz (4:4:4) video and 480Mbps USB 2.0 signals.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: KEX-HBT3-SD90P
Technical Specifications
| Technology | HDBaseT 3.0 |
| Video Format | DisplayPort; 720P/1080P/4K@60Hz (4:4:4) |
| HDCP Compliance | HDCP 1.4 |
| Cable Type | CAT6a/7 |
| Maximum Distance | 85-100m (90m recommended) |
| USB | USB 2.0 at 480Mbps |
| Audio | 3.5mm stereo; bidirectional, ARC support |
| Serial | RS-232 |
| Power | Power over HDBaseT (PoH) 48V from Transmitter to Receiver |
| Console Access | Dual-user (local and remote simultaneously) |
| CEC | Pass-through supported |
Source: DSGIO — KEX-HBT3-SD90P 4K60 DisplayPort HDBaseT 3.0 KVM Extender, Dual Console, Audio, RS-232, USB 2.0, PoH, 90m (KEX-HBT3-SH90P). Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — KEX-HBT3-SD90P. Verify with manufacturer.
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder X100 User Station for CATx Switches – VGA, PS/2, Audio with SKEW Compensation (X100AS/R)
- Flash upgradeable
- Supports audio and deskew
- IEC style power supply and power cord




