LwLVision(M)-ARU2-PC (A1110150)
Contact for Price
Computer module to extend single link DVI signals via fiber multimode
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: LwLVision(M)-ARU2-PC
SKU:
LwLVision(M)-ARU2-PC
Categories: KVM Extenders, Specialty Extenders
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, LwLVision
Description
Product Details
Video
- Resolution up to
1920 × 1200 @ 60 Hz,
1280 × 1024 @ 85 Hz
- Resolution up to
1920 × 1200 @ 60 Hz,
1280 × 1024 @ 85 Hz
Signals
- Bidirectional audio signals in stereo/CD quality
- Transparent RS232 (max. 57,600 bps)
- USB 2.0 with Hi-Speed (separate transmission line, transparent, all USB classes)
Transmission
- The transmission distance is up to 550 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
- Uncompressed
- Uncompressed
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- Internal power pack for main power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Operation features
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Operation via multilingual on-screen display (OSD) and hotkeys
Extensions
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | LwLVision |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| PS/2 mouse | yes |
| PS/2 keyboard | yes |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 2 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 550 m (50.0/125µm, OM1) 220 m (62.5/125µm, OM1) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | SC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Video input 1 | |
| Quantity | 1 |
| Format | VGA |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 0 MHz to 165 MHz |
| Vertical frequency | 50 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 30 kHz to 110 kHz |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1200 (60 Hz) |
| Supported industry standards | Display Data Channel (DDC) |
| Video input 2 | |
| Quantity | 1 |
| Format | Singlelink DVI |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 0 MHz to 165 MHz |
| Vertical frequency | 50 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 30 kHz to 110 kHz |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 1600 × 1200 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel (DDC) |
| Video output 1 | |
| Quantity | 1 |
| Format | Singlelink DVI |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 0 MHz to 165 MHz |
| Vertical frequency | 50 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 30 kHz to 110 kHz |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 1600 × 1200 (60 Hz) 1280 × 1024 (85 Hz) 1280 × 1024 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel (DDC) |
| Video output 2 | |
| Quantity | 1 |
| Format | VGA |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 0 MHz to 165 MHz |
| Vertical frequency | 50 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 30 kHz to 110 kHz |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1200 (60 Hz) |
| Supported industry standards | Display Data Channel (DDC) |
| Audio | |
| Transmission type | Bidirectional Transparent Stereo |
| Resolutions | 18 bit digital |
| Sampling rate | up to 48 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| USB | |
| Separate USB transmission port | yes |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | Fiber MM |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 550 m |
| Power (output) | 500 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Serial | |
| Standard | RS232 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 57,600 bps |
| Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 270 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 210 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 1.5 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 40 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply 1 | |
| Quantity | 1 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 0.3-0.2 A |
| Power supply 2 | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.9 A |
Source: G&D — LwLVision(M)-ARU2-PC (A1110150). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink DV100 HDMI Transmitter (ALDV100T)
The ADDERLink DV100T (ALDV100T) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100T ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience.
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powers Receiver via USB
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink X2 Series Silver – VGA, PS/2, RS232 Extender Pair to 300 Meters (X2-SILVER/P)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder PS/2 KVM receiver (X100/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Short haul, fully featured, keyboard, video, mouse and optional audio extender for PS/2 and USB computers
Adder X100 User Station for CATx Switches – VGA, PS/2, Audio with SKEW Compensation (X100AS/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Key Features
- Flash upgradeable
- Supports audio and deskew
- IEC style power supply and power cord
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.
AdderLink X200 USB KVM & Audio Remote User Station Inc SKEW Compensation (X200AS/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.
Key Features
- Pairs with Optional CAM Modules
- Control up to 2 Computers
- Extend Keyboard, Mouse, VGA Video, Audio
- VGA, 3.5mm Audio, 2 USB & 2 RJ45 Ports
- 1600 x 1200 Supported VGA Resolution
- Integrated De-Skew
- Video Compensation
- Brightness Control



