Product Details
Video
- Distributes one DisplayPort1.2a signal to two displays
- Native 4K resolution at 60 Hz
- Uncompressed, lossless transmission in 1:1 performance, pixel perfect, latency free (zero delay) transmission, no frame drops, no tearing with a perfect hand eye coordination
Signals
- Embedded stereo audio (DisplayPort Digital, LPCM 2/4/6/8 channels)
- Digital audio signale (2 channel LPCM, consumer, PCM stereo)
Device
- Independent from any operating system
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- External power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Extensions
System expansion
- cascadable up to 3 levels
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM add-ons |
| Product Family | DP1.2-Splitter-2 |
| Country of origin | Germany |
| Power Supply | no redundancy |
| Video input | |
| Quantity | 2 |
| Format | DisplayPort 1.2 (LBR, HBR, HBR2, SingleStream-Transport (SST)) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 0 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 5120 × 2160 (50 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) |
| Video output | |
| Quantity | 2 |
| Format | DisplayPort 1.2 (LBR, HBR, HBR2, SingleStream-Transport (SST)) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 0 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 5120 × 2160 (50 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) Extended Display Identification Data (EDID) |
| Audio 1 | |
| Transmission type | LPCM (2/4/6/8 channels) Stereo |
| Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Sampling rate | up to 32 kHz up to 44.1 kHz up to 48 kHz up to 88.2 kHz up to 96 kHz up to 176.4 kHz up to 192 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Audio 2 | |
| Transmission type | Consumer SPDIF Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 24 bit |
| Sampling rate | up to 48 kHz up to 96 kHz up to 192 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Digital |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 84 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.2 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 40 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 150,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.5 A |
| Power consumption idle | 0.8 W |
| Power consumption max. | 1.5 W |
| Heat output idle | 0.8 W |
| Heat output max. | 1.5 W |



