Product Details
Video
- Compressed, pixel perfect, ideal hand-eye coordination
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz
Signals
- Embedded stereo audio (Digital, 2 channel LPCM)
- GenericUSB support for USB class HID (Human Interface Device).
- The product allows the simultaneous use of up to four GenericUSB devices via a console module. For this, both the used console module and the used computer module must support the use of up to four GenericUSB devices.
Transmission
- Supported network protocols:
- RDP
- VNC
- SSH
- additional via streaming feature (see extensions)
- The transmission distance is up to 140 meters over CAT
Device
- PowerPack not included in the scope of delivery for Basic variants
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Device
- Thin client functionality exactly tailored to a G&D matrix:
The device is equipped with a powerful, reliable industrial board and offers a platform with integrated thin client functionality. Therefore, you don’t need a separate thin client.
Operation features
- Configuration and update via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
- Integration of any number of virtual sources into the KVM matrix including automatised logins (single sign on via matrix OSD)
- Operation (switching between channels, push-get, etc.) via on-screen display
- Selection of virtual and physical sources within the matrix environment via on-screen display’s select menu (target list)
- Multi user access: Via G&D’s KVM system, multiple operators can use the same RemoteAccess-CPU to simultaneously connect and operate the same virtual machine.
Extensions
Transmission
- The streaming feature allows you to access various streaming sources. The following sources can be streamed: H.265 and H.264 video streams, VP8 and VP9 video streams, MPGA audio streams, MP3 audio streams and AC3 audio streams.
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | RemoteAccess |
| Product Family | RemoteAccess-CPU |
| Country of origin | Germany |
| Number of sources | 1 |
| KVM matrix system component | Computer module (digital) |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 140 m (AWG22) 100 m (AWG24) 80 m (AWG26) |
| Medium | CAT5e CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Video output | |
| Quantity | 1 |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 330 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 1600 × 1200 (60 Hz) 1680 × 1050 (60 Hz) 1280 × 1024 (60 Hz) 1024 × 768 (60 Hz) |
| Audio | |
| Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Sampling rate | up to 48 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| USB | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 2.0 |
| GenericUSB support | up to 4 devices |
| Medium | Embedded |
| Transmission rate | 8.5 Mbit/s (Full Speed) |
| USB classes | Human Interface Device (HID) |
| Network | |
| Quantity | 1 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s 100 Mbit/s 10 Mbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 184 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.6 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 280,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 1.2 A |
| Power consumption idle | 8.16 W |
| Power consumption max. | 9.48 W |
| Heat output idle | 8.16 W |
| Heat output max. | 9.48 W |
Source: G&D — RemoteAccess-CPU-UG Basic (A2320346). Verify with manufacturer.



