Product Details
Video
- Resolution up to
3840 × 2160 @ 60 Hz
Signals
- Embedded stereo audio (2 channel LPCM)
Device
- The device can be located on the desk, mounted in a standard 19“ rack or attached to the back of a monitor via VESA.
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Features
Operation features
- Each RemoteAccess-Workplace can establish up to 8 parallel sessions to different RemoteAccess-GATES at the same time.
- Via previously configured hotkeys or the so-called Port Navigator, connected RemoteAccess-GATEs and Remote Sessions can be accessed.
- The PiPs (picture in picture) can be freely arranged on up to three 4K monitors.
- The user has the option to scale and overlap the windows.
- A built-up screen layout can be saved, recalled with a HotKey or preconfigured as a preset for the user.
- Flexible arranges monitors can be operated with one set of keyboard and mouse.
- The device also offers touch screen support.
- The RemoteAccess-Workplace can be fully integrated into a KVM matrix system via remote access, enabling complex multi-video applications or CrossDisplay-Switching workstations.
- USB signals from connected peripherals, e.g. USB sticks or USB headsets, are forwarded to the source of the RemoteAccess-GATE via the RemoteAccess-Workplace.
Extensions
System expansion
- By combining several RemoteAccess-Workplaces, access to additional RemoteAccess-GATEs or remote sessions is enabled. Logical workplaces can also be configured in this case, operable with one keyboard and mouse.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | RemoteAccess |
| Product Family | RemoteAccess-Workplace |
| Country of origin | Taiwan |
| Number of workstations | 1 |
| Power Supply | no redundancy |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| Video output 1 | |
| Quantity | 1 |
| Format | HDMI 2.0 |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 594 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 75 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 135 kHz |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 640 × 480 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Video output 2 | |
| Quantity | 1 |
| Format | DisplayPort 1.2 |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 594 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 75 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 135 kHz |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 640 × 480 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Audio 1 | |
| Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 16 bit |
| Sampling rate | up to 32 kHz up to 44.1 kHz up to 48 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Audio 2 | |
| Transmission type | Stereo |
| Resolutions | 16 bit 20 bit |
| Sampling rate | 48 kHz 96 kHz |
| Audio support | Analog |
| Network | |
| Quantity | 2 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s 1 Gbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | WebIF (Network) |
| Housing | |
| Material | Steel sheet |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 165 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 190 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 1.29 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 0 °C to 40 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 2,000 m |
| Storage environment temperature | 0 °C to 50 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 46,624 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 19 VDC |
| Current consumption | 4.74 A |
Source: G&D — RemoteAccess-Workplace (A3300009). Verify with manufacturer.



