Product Details
Video
- Supports multi-head/multi channel: multi-head video signals can be shown on the remote side and can be operated seamlessly with a single set of keyboard and mouse (with a separate RemoteAccess-GATE for each video signal)
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz,
4096 × 2160 @ 30 Hz
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz,
4096 × 2160 @ 30 Hz
Signals
- Embedded stereo audio (2 channel LPCM)
Device
- Stand-alone device
- External power supply
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Features
Security features
- AES128/AES256 encryption
- LDAP, Active Directory and RADIUS directory server integration
- User/group privileges
- IP access controls
- Login limitations
- KVM session encryption
- SSL Certificates
- Configurable security banner
- Audit log
- SNMP/Syslog event logging and notifications
- Strong passwords
Operation features
- RemoteAccess-GATE provides configurable bandwidths to work over the Internet, LAN or WAN and to enable remote IT support at any time. You can use the device to connect to a single remote computer or to the entire KVM system.
- In addition, up to eight users can access it simultaneously.
- Being a flexible IP solution, you can use RemoteAccess-GATE via G&D console modules, laptop or PC.
- Configuration is possible via HTML browser or via the serial service interface.
- Software/web clients on PCs (CON functionality) connect to the RemoteAccess-GATE via the Internet, WAN or LAN. This enables secure remote access to computer signals and G&D console modules.
- For best possible results, the following three web clients are available:
- HKC (HTML KVM Client) – Operating system independent, without Java; standard client
- AKC (Active KVM Client) – Windows without Java; can only be used with Internet Explorer or Edge Legacy Browser (click-once application)
- VKC (Virtual KVM Client) – Windows, Linux or Mac OS with Java 1.8 (no openJDK)
Extensions
Signals
- Adapters available for VGA, DVI, Mini DisplayPort and USB-C.
- USB data: With the use of additional hardware, USB data can be transferred from the remote workplace via the RemoteAccess-GATE and the KVM installation to the local computer.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | RemoteAccess |
| Product Family | RemoteAccess-GATE |
| Country of origin | Germany |
| Number of workstations | 1 |
| Power Supply | no redundancy |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| Video input | |
| Quantity | 1 |
| Format | HDMI 1.4 |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 297 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (24 Hz) 4096 × 2160 (25 Hz) 4096 × 2160 (30 Hz) 3840 × 2160 (24 Hz) 3840 × 2160 (25 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2048 × 2160 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Video output | |
| Quantity | 1 |
| Format | HDMI 1.4 |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 297 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (24 Hz) 4096 × 2160 (25 Hz) 4096 × 2160 (30 Hz) 3840 × 2160 (24 Hz) 3840 × 2160 (25 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2048 × 2160 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Audio | |
| Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 16 bit |
| Sampling rate | up to 32 kHz up to 44.1 kHz up to 48 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Network | |
| Quantity | 1 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s 100 Mbit/s 10 Mbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | WebIF (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 160 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 144 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.71 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 0 °C to 40 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 350,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 5 VDC |
| Current consumption | 4 A |
| Power consumption idle | 4.13 W |
| Power consumption max. | 7.5 W |
| Heat output idle | 4.13 W |
| Heat output max. | 6.5 W |
Source: G&D — RemoteAccess-GATE (A3300008). Verify with manufacturer.



