Product Details
Signals
- USB 2.0 with Hi-Speed (separate transmission line, transparent, all USB classes)
Transmission
- KVM-over-IP™ via IP-based networks (layer 3)
- Transmission distance between two active network components is up to 100 meters over CAT cables
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | U2-LAN |
| Country of origin | China |
| KVM matrix system component | Computer module (digital) |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 100 m |
| Medium | CAT7 CAT6 CAT5e |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| USB | |
| Separate USB transmission port | yes |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | CAT5e CAT6 CAT7 |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 100 m |
| Power (output) | 600 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 100 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 76 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.54 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 0 °C to 50 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 70 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 10 % to 90 % |
| MTBF | 3,200,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |

