U2+R-Fiber(M)-CPU Basic (A2320280)
Contact for Price
Computer module for transparent USB2.0 transmission (high-speed) via fiber multimode Product variants U2+R-CPU Basic U2+R-CPU incl. PowerPack U2+R-Fiber(M)-CPU Basic U2+R-Fiber(M)-CPU incl. PowerPack U2+R-Fiber(S)-CPU Basic U2+R-Fiber(S)-CPU incl. PowerPack U2+R-Fiber(S+)-CPU Basic U2+R-Fiber(S+)-CPU incl. PowerPack
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: U2+R-Fiber(M)-CPU Basic
SKU:
U2+R-Fiber(M)-CPU Basic
Categories: U2+R-CPU/CON, KVM Extenders
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, U2+R-CPU/CON
Description
Product Details
Signals
- Transparent RS232 (max. 115,200 bps)
- Embedded USB 2.0 with Hi-Speed, transparent, all USB classes
Transmission
- The transmission distance is up to 400 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- PowerPack not included in the scope of delivery for Basic variants
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Signals
- The serial interface can also be configured for RS422 transmission.
Extensions
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | U2+R-CPU/CON |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Computer module (digital) |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 100 m (62.5/125µm) 200 m (50.0/125µm, OM2) 400 m (50.0/125µm, OM3) 70 m (62.5/125µm) 150 m (50.0/125µm) 400 m (50.0/125µm, OM4 – 4700MHz*km) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 2.5 Gbit/s |
| USB | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | Embedded |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 400 m |
| USB classes | All |
| Serial 1 | |
| Standard | RS232 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 115,200 bps |
| Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Serial 2 | |
| Standard | RS422 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 115,200 bps |
| Signals | TxA TxB RxB RxA GND |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 104 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.26 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 280,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.3 A |
| Power consumption idle | 1.86 W |
| Power consumption max. | 1.98 W |
| Heat output idle | 1.86 W |
| Heat output max. | 1.98 W |
Source: G&D — U2+R-Fiber(M)-CPU Basic (A2320280). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
The ADDERLink DV100R (ALDV100R) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100R ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink DV100 HDMI Transmitter (ALDV100T)
The ADDERLink DV100T (ALDV100T) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100T ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience.
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powers Receiver via USB
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
Adder ADDERLink X50 Multiscreen – Dual VGA, USB, Audio, RS232 Extender Pair to 50 Meters Over Two CATx (X50-MS2)
ADDERLink® X50 is compact in size and delivers uncompressed, lossless extension of USB peripherals including Keyboards, Video and Mice (KVM) up to 50m (150ft) over a single CAT5 or higher UTP cable. Sharp, bright and ultra high-resolution video plus digital stereo audio are delivered over a VGA interface to a single screen with total USB 2.0 compatibility, regardless of the computer being controlled or the peripheral being extended.Key Features
- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers



