USB 2.0 Ranger2344 4-Port-Fiber(S) 10km USB 2.0 (A1990038)
Contact for Price
Extender for USB2.0 data (Set Transmitter/Receiver) Product variants USB 2.0 Ranger 2211 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301 1-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2301GE-LAN 1-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304 4-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2304GE-LAN 4-Port-Ethernet-LAN USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2311 1-Port-CAT Dong. 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2312 2-Port-CAT 100m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2324 4-Port-Fiber(M) 500m USB 2.0 USB 2.0 Ranger 2344 4-Port-Fiber(S) 10km USB 2.0
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: USB 2.0 Ranger2344 4-Port-Fiber(S) 10km USB 2.0
SKU:
USB 2.0 Ranger2344 4-Port-Fiber(S) 10km USB 2.0
Categories: KVM Extenders, USB Extenders
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, USB extenders
Description
Product Details
Signals
- USB 2.0 with Hi-Speed (separate transmission line, transparent, all USB classes)
Warranty
- A 2-year, free of charge product guarantee
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | USB extenders |
| Country of origin | China |
| Power Supply | no redundancy |
| USB | |
| Separate USB transmission port | yes |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | Fiber SM |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 10,000 m |
| Power (output) | 1,000 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Housing | |
| Width ca. | 100 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 76 mm |
| Weight ca. | 0.93 kg |
| Operating conditions | |
| Conformities | CE compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) RoHS compliant (see downloads) REACH compliant (see downloads) |
Source: G&D — USB 2.0 Ranger2344 4-Port-Fiber(S) 10km USB 2.0 (A1990038). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Transmitter (ALDV100T)
The ADDERLink DV100T (ALDV100T) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100T ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience.
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powers Receiver via USB
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder Adderlink X2 Silver KVM and RS232 Receiver Unit (X2-SILVER/R)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.
AdderLink X200 USB KVM & Audio Remote User Station Inc SKEW Compensation (X200AS/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.
Key Features
- Pairs with Optional CAM Modules
- Control up to 2 Computers
- Extend Keyboard, Mouse, VGA Video, Audio
- VGA, 3.5mm Audio, 2 USB & 2 RJ45 Ports
- 1600 x 1200 Supported VGA Resolution
- Integrated De-Skew
- Video Compensation
- Brightness Control

