VEX-D14F-10KSM DisplayPort 1.4, 4K30, Audio, 1-Way IR, RS-232, SC SM Fiber
Contact for Price
The 4K30 DisplayPort Video Extender over Fiber provides reliable video transmission up to 10 km (32,800 feet) via fiber cable, using an SC connector type SFP transceiver.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: VEX-D14F-10KSM
SKU:
VEX-D14F-10KSM
Categories: Video Extenders, HDMI, KVM Extenders
Description
Technical Specifications
| Maximum Resolution | 4K@30Hz (4:4:4); 2048×2048@60Hz (radar/ATC) |
| Video Standard | DisplayPort |
| HDCP Compliance | HDCP 1.4 |
| Fiber Distance (Single-Mode OS1/OS2) | Up to 10km (32,800ft) |
| Fiber Distance (OM3/OM4) | 1km |
| Fiber Distance (OM2) | 250m |
| Fiber Connector | SC duplex |
| Audio | 2-way with embedding/de-embedding; 3.5mm stereo |
| IR Control | 1-way from Receiver to Transmitter |
| Serial | RS-232 with selectable baud rates (1200-115200 bps) |
| Power Input | DC 12-48V |
| Operating Systems | Windows, Mac, Linux, Chrome OS |
| Installation | Plug-and-play, no driver required |
Source: DSGIO — VEX-D14F-10KSM DisplayPort 1.4, 4K30, Audio, 1-Way IR, RS-232, SC SM Fiber. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — VEX-D14F-10KSM. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
The ADDERLink DV100R (ALDV100R) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100R ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink X2 Series Silver – VGA, PS/2, RS232 Extender Pair to 300 Meters (X2-SILVER/P)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder Adderlink X2 Silver KVM and RS232 Receiver Unit (X2-SILVER/R)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder ADDERLink X2 Silver, CAT6 KVM Extender (Dual Access) w/RS232 (X2-DA-SILVER)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X200 User Station for CATx Switches – VGA, USB and Audio with Built-In 2-Port KVM Switch (X200A/R)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers






