VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DH-U 2.0 (A1110821)
Computer module for the transmission of DisplayPort signals via fiber singlemode Product variants VisionXS-CPU-2F(S)-DP-HR 2.0 VisionXS-CPU-2F(S)-DP-HR-DH 2.0 VisionXS-CPU-2F(S)-DP-HR-DH-DT 2.0 VisionXS-CPU-2F(S)-DP-HR-DH-U 2.0 VisionXS-CPU-2F(S)-DP-HR-DH-U-DT 2.0 VisionXS-CPU-2F(S)-DP-HR-DT 2.0 VisionXS-CPU-2F(S)-DP-HR-U 2.0 VisionXS-CPU-2F(S)-DP-HR-U-DT 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DH 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DH-DT 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DH-U 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DH-U-DT 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DH-U2 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DH-U2-DT 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DT 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-U 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-U-DT 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-U2 2.0 VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-U2-DT 2.0
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DH-U 2.0
Product Details
Video
- bluedec™ – advanced developed multi-stage compression for best video quality and practically latency-free transmission. This method enables pixel-perfect video transmission with efficient bandwidth use.
- The end devices can be flexibly combined with each other, even if they process different video signals (Mix & Match)
- EDID data utilization from the workplace monitor
- Flexible EDID profile options for optimized monitor settings
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz,
4096 × 2160 @ 30 Hz
Signals
- Embedded stereo audio (DisplayPort Digital, 2 channel LPCM, AC3, DTS,
sampling rate up to 192 kHz)
- Transparent bidirectional audio signals (stereo)
- GenericUSB support for USB classes HID (Human Interface Device), SmartCard and mass storage
- The product allows the use of a GenericUSB device via a console module. For this, both the used console module and the used computer module must support the use of a GenericUSB device.
- Embedded USB 2.0 with Full Speed, transparent, all USB classes
Transmission
- The transmission distance is up to 5,000 meters over fiber singlemode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- New enclosure design with improved cooling, optimized interface placement, and robust surface finishing – for higher reliability and long service life even in demanding environments
- Compact design for space-saving installation within a VisionXS 2.0 DeviceCarrier (1 or 3 RU)
- The devices are compatible with the ControlCenter-Digital and ControlCenter-Compact series (matrix operation) and other end devices for computer and workplace connections (extender operation)
- PowerPack not included in the scope of delivery
- DT variant:
- Power supply via internal power supply unit
- In combination with an external power supply, a redundant power supply can be established
- RS232 is provided as standard
- 2C/2F variant (comparable to UC/CON-2): Two transmission paths (CAT or Fiber) for redundancy
- Computer modules can connect to various counterparts, such as compatible console modules or KVM matrix switches
- Console modules can connect to different counterparts, such as compatible computer modules or KVM matrix switches, with switching controlled via hotkey or automatically depending on configuration
- 2C/2F variants are never available with U2, since the second transmission interface is used for transmitting USB 2.0 data.
- Extended USB input side with TypeC and separate USB K/M interface – enables the optional physical separation of keyboard/mouse signals and USB data stream for enhanced security.
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Security features
- Bootloader, operating system, and firmware form a “Trusted Computing Platform” with automatic integrity checks during system startup
- Integrated Trusted Platform Module (TPM) protects all access and configuration data from being spied on or tampered with by third parties
- Console modules do not store security-relevant information such as login credentials, which could be extracted in the event of device loss
- Early detection of security incidents or unusual activities through continuous monitoring via Syslog, monitoring, and SNMP
- Comprehensive rights management and user administration, allowing precise control over which user can access which resources
- Option for activatable access protection (default operating mode in matrix systems), in which authentication is required before accessing computer sources
- Support for external directory services (Active Directory, Radius, LDAP) to meet company security policies
- To comply with individual password policies and improve security, password complexity can be configured system-wide
- Configurable login options, such as displaying terms of use or setting the maximum acceptable number of failed login attempts, can enhance system security
- Auto Backup Function: Automates backups at user-defined intervals and replaces manual intervention – ensuring reliable, timely data protection without the need for continuous monitoring
- Freeze function: If the video signal is lost, the last displayed image is frozen and highlighted with a colored frame and timer
- 2-Factor-Authentication (2FA) – is integrated by default in KVM extenders and enhances security by requiring a second, possession-based factor during user authentication:
- The traditional password authentication is combined with a time-limited, single-use code (Time-Based-One-Time-Password – TOTP)
- You can choose between using the internal authentication server provided in the device or an external directory service
- Authenticator apps or hardware token can be used
- This additional layer of protection prevents unauthorized access and ensures the highest level of security, particularly in sensitive IT environments
Operation features
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Permanent keyboard/mouse emulation ensures a stable system
- Compatibility with special USB-HID input devices
- Operation via multilingual on-screen display (OSD) and hotkeys
- Configuration and update via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
- Support of DDC/CI (Display Data Channel / Command Interface) to enable centralized software-side control of monitor settings such as brightness
Extensions
Device
- External power supply via an external USB Type-C PD power pack or via the G&D MultiPower-12-TypeC, which ensures centralized and redundant power supply.
- Device mounting via RackMount sets, TableMount sets, G&D 19” DeviceCarrier for VisionXS 2.0 or other mounting tools
System expansion
- You can integrate the matrix-compatible extenders into a complete installation with a ControlCenter-Compact or ControlCenter-Digital, even at a later point in time. This provides you with even greater flexibility through the possibility of distributed access – and the existing components can continue to be used.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | VisionXS 2.0 |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Computer module (digital) |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 5,000 m (9/125µm, OS1) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 1,310 nm |
| Medium | Fiber SM |
| Data rate | 2.5 Gbit/s |
| Video input | |
| Quantity | 2 |
| Format | DisplayPort 1.1 (HBR) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 300 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 185 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (30 Hz) 4096 × 2160 (25 Hz) 4096 × 2160 (24 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 3840 × 2160 (25 Hz) 3840 × 2160 (24 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) Extended Display Identification Data (EDID) |
| Audio 1 | |
| Transmission type | 2-channel LPCM Stereo DTS AC3 |
| Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Sampling rate | up to 192 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Audio 2 | |
| Transmission type | Stereo Transparent Bidirectional |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 96 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| USB 1 | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 2.0 |
| GenericUSB support | 1 device |
| Medium | Embedded |
| Transmission rate | max. 25 Mbit/s (Full Speed) |
| USB classes | Mass Storage (MSC / UMS) Human Interface Device (HID) SmartCard |
| USB 2 | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | Embedded |
| Transmission rate | max. 16 Mbit/s (app. Full Speed) |
| Range | max. 5,000 m |
| USB classes | All |
| Network | |
| Quantity | 1 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Sheet steel, powder-coated |
| Active cooling (fan) | yes |
| Width ca. | 115 mm |
| Height ca. | 32 mm |
| Depth ca. | 222 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 200,000 h at 25°C |
| Conformities | RoHS compliant (see downloads) REACH compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) TAA compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Power consumption (USB-PD) | 22.5 W |
Source: G&D — VisionXS-CPU-F(S)-DP-HR-DH-U 2.0 (A1110821). Verify with manufacturer.



