Adder ADDERLink X2. 4 Way Power Distribution Cable & PSU (X2-PSU4)
Contact for Price
ADDER X2-PSU4 4Way Distribution Cable with 4Amp 5V DC Power Supply Unit
PSU 4Amp Rated with Single Outlet to Adaptor Power Splitter Cable, providing 4 x Tail Outlets 5V DC
| Brand | Adder |
|---|
Part number: X2-PSU4
SKU:
X2-PSU4
Categories: CATx KVM Extenders, KVM Extenders
Description
ADDER X2-PSU4 4Way Distribution Cable with 4Amp 5V DC Power Supply Unit
PSU 4Amp Rated with Single Outlet to Adaptor Power Splitter Cable, providing 4 x Tail Outlets 5V DC
Technical Specifications
| Video | VGA (HDD15) |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 to 200m/650ft; 1280 x 1024 to 300m/1000ft |
| Extension Distance | Up to 300m/1000ft over CATx (CAT5 or higher) |
| Keyboard/Mouse | PS/2 |
| Serial | RS232 (transparent, high speed) |
| Skew Compensation | 300MHz bandwidth skew correction |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 100–240 VAC 50/60Hz, 5V DC 500mA |
| Dimensions | 172mm W × 26mm H × 75mm D, 430g |
| Rack Mount | Up to 16 units in 2U chassis |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | All known operating systems |
Source: Adder Technology — ADDERLink X2-Silver. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink X2 Series Silver – VGA, PS/2, RS232 Extender Pair to 300 Meters (X2-SILVER/P)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.

