Audio-Transceiver-Fiber(M) - ANALOG (A1990032)
Contact for Price
Transmission system (transceiver) for analog audio signals (no digital audio) Product variants Audio-Transceiver-Fiber(M) Audio-Transceiver-Fiber(M) – ANALOG
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: Audio-Transceiver-Fiber(M) - ANALOG
SKU:
Audio-Transceiver-Fiber(M) - ANALOG
Categories: Audio-Transceiver, KVM Extenders
Tags: Audio-Transceiver, G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender
Description
Product Details
Signals
- Amplifiable input signal for microphones etc.
- Bidirectional audio signals in stereo/CD quality
Transmission
- The transmission distance is up to 550 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- External power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | Audio-Transceiver |
| Country of origin | Germany |
| Number of sources | 1 |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 250 m (50.0/125µm, OM2) 550 m (62.5/125µm, OM1) 550 m (50.0/125µm, OM3) 550 m (50.0/125µm, OM4) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Audio | |
| Transmission type | Bidirectional Stereo |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 192 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 84 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.22 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 300,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.3 A |
| Power consumption idle | 1.87 W |
| Power consumption max. | 1.99 W |
| Heat output idle | 1.87 W |
| Heat output max. | 1.99 W |
Source: G&D — Audio-Transceiver-Fiber(M) – ANALOG (A1990032). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV104T HDMI Digital Audio/Video Switch (ALDV104T)
ADDERLink DV104T is a high performance digital video extender and splitter that enables you to locate your critical play out hardware in a secure and temperature controlled environment away from the display point environment whilst maintaining the same user experience.
Key Features
- 2x4 Video/Audio Switch Extender
- Cast to 4 Displays up to 164' Away
- Up to WUXGA Video, 192 kHz Audio Support
- 2 x HDMI Inputs, 4 x RJ45 LINK Outputs
- Web Admin Configuration
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
The AdderLink X100-USB/P is USB KVM extender which has been designed for use in applications where keyboard, mouse, and high quality video needs to be extended up to 165ft over category 5 or higher UTP cable. The AdderLink X100 provides industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.T
Adder ADDERLink X2 Series Silver – VGA, PS/2, RS232 Extender Pair to 300 Meters (X2-SILVER/P)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder ADDERLink X50 Multiscreen – Dual VGA, USB, Audio, RS232 Extender Pair to 50 Meters Over Two CATx (X50-MS2)
ADDERLink® X50 is compact in size and delivers uncompressed, lossless extension of USB peripherals including Keyboards, Video and Mice (KVM) up to 50m (150ft) over a single CAT5 or higher UTP cable. Sharp, bright and ultra high-resolution video plus digital stereo audio are delivered over a VGA interface to a single screen with total USB 2.0 compatibility, regardless of the computer being controlled or the peripheral being extended.Key Features
- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers



