Audio-Transceiver-Fiber(M) (A1990031)
Contact for Price
Transmission system (transceiver) for analog and digital audio signals Product variants Audio-Transceiver-Fiber(M) Audio-Transceiver-Fiber(M) – ANALOG
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: Audio-Transceiver-Fiber(M)
SKU:
Audio-Transceiver-Fiber(M)
Categories: Audio-Transceiver, KVM Extenders
Tags: Audio-Transceiver, G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender
Description
Product Details
Signals
- Amplifiable input signal for microphones etc.
- Bidirectional audio signals in stereo/CD quality
- Digital audio signale (2 channel LPCM, consumer, PCM stereo)
Transmission
- The transmission distance is up to 550 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- External power supply
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | Audio-Transceiver |
| Country of origin | Germany |
| Number of sources | 1 |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 250 m (50.0/125µm, OM2) 550 m (62.5/125µm, OM1) 550 m (50.0/125µm, OM3) 550 m (50.0/125µm, OM4) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 1 Gbit/s |
| Audio 1 | |
| Transmission type | Bidirectional Stereo |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 192 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| Audio 2 | |
| Transmission type | Consumer SPDIF Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 24 bit |
| Sampling rate | up to 48 kHz up to 96 kHz up to 192 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Digital |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 84 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.22 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -10 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 300,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.3 A |
| Power consumption idle | 1.87 W |
| Power consumption max. | 1.99 W |
| Heat output idle | 1.87 W |
| Heat output max. | 1.99 W |
Source: G&D — Audio-Transceiver-Fiber(M) (A1990031). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
The ADDERLink DV100R (ALDV100R) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100R ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink X50 Multiscreen – Dual VGA, USB, Audio, RS232 Extender Pair to 50 Meters Over Two CATx (X50-MS2)
ADDERLink® X50 is compact in size and delivers uncompressed, lossless extension of USB peripherals including Keyboards, Video and Mice (KVM) up to 50m (150ft) over a single CAT5 or higher UTP cable. Sharp, bright and ultra high-resolution video plus digital stereo audio are delivered over a VGA interface to a single screen with total USB 2.0 compatibility, regardless of the computer being controlled or the peripheral being extended.Key Features
- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers



