DL-DVI-MUX4-NT-MC4 (A2100200)
Contact for Price
KVM switch to operate up to 4 computers with 4 Dual-Link-DVI interfaces each via one console Product variants DL-DVI-MUX4-NT DL-DVI-MUX4-NT-DCS Dry Contacts Switching DL-DVI-MUX4-NT-MC2 DL-DVI-MUX4-NT-MC2-R DL-DVI-MUX4-NT-MC3 DL-DVI-MUX4-NT-MC4 DL-DVI-MUX4-NT-R
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: DL-DVI-MUX4-NT-MC4
SKU:
DL-DVI-MUX4-NT-MC4
Categories: KVM Switches, MUX-NT
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, KVM Switch, MUX-NT
Description
Product Details
Video
- EDID data utilization from the workplace monitor
- Resolution (input and output side) up to
2560 × 1600 @ 60 Hz,
1920 × 1440 @ 75 Hz
- Resolution (input and output side) up to
2560 × 1600 @ 60 Hz,
1920 × 1440 @ 75 Hz
Signals
- Transparent audio signals (stereo, analog)
- USB 3.1 gen1 with SuperSpeed, all USB classes
Device
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- MultiChannel variants (MC): Modules for multi-monitor workplaces with multi-channel video
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Security features
- Early detection of security incidents or unusual activities through continuous monitoring via Syslog, monitoring, and SNMP
- Redundant network interface
- Redundant internal power packs
- Auto Backup Function: Automates backups at user-defined intervals and replaces manual intervention – ensuring reliable, timely data protection without the need for continuous monitoring
- 2-Factor-Authentication (2FA) – is integrated by default in MUX-NT series and enhances security by requiring a second, possession-based factor during user authentication:
- The traditional password authentication is combined with a time-limited, single-use code (Time-Based-One-Time-Password – TOTP)
- You can choose between using the internal authentication server provided in the device or an external directory service
- Authenticator apps or hardware token can be used
- This additional layer of protection prevents unauthorized access and ensures the highest level of security, particularly in sensitive IT environments
Operation features
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Permanent keyboard/mouse emulation ensures a stable system
- Configuration and update via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
Extensions
Control options
- With the OperatorPanel, you can switch your KVM switch comfortably from your desk by pressing a button. Now you can install the switch anywhere to save space.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM switches |
| Product Family | MUX-NT |
| Country of origin | Germany |
| Number of workstations | 1 |
| Number of sources | 4 |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Video input 1 | |
| Quantity | 2 |
| Format | DualLink DVI |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 330 MPixel/s |
| Vertical frequency | 20 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 135 kHz |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2160 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Enhanced Display Data Channel (E-DDC) |
| Video input 2 | |
| Quantity | 2 |
| Format | VGA |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 0 MHz to 400 MHz |
| Vertical frequency | 20 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 135 kHz |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1440 (75 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Enhanced Display Data Channel (E-DDC) |
| Video output 1 | |
| Quantity | 2 |
| Format | DualLink DVI |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 330 MPixel/s |
| Vertical frequency | 20 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 135 kHz |
| Exemplary resolutions | 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2160 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Enhanced Display Data Channel (E-DDC) |
| Video output 2 | |
| Quantity | 2 |
| Format | VGA |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 0 MHz to 400 MHz |
| Vertical frequency | 20 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 135 kHz |
| Exemplary resolutions | 1920 × 1440 (75 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Enhanced Display Data Channel (E-DDC) |
| Audio | |
| Transmission type | Stereo Transparent |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 96 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| USB | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 3.1 Gen 1 |
| Transmission rate | max. 5,000 Mbit/s (SuperSpeed) |
| Power (output) | 900 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Network | |
| Quantity | 2 |
| Medium | CAT7 CAT6 CAT5 |
| Data rate | 100 Mbit/s 10 Mbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 436 mm |
| Height ca. | 132 mm |
| Depth ca. | 210 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 3.76 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 200,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 2 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 0.6-0.4 A |
| Power consumption idle | 13.6-14.2 W |
| Power consumption max. | 28.4-28.1 W |
| Heat output idle | 28.1 W |
| Heat output max. | 16.1 W |
Source: G&D — DL-DVI-MUX4-NT-MC4 (A2100200). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery



