DP-HR-CPU-Fiber(M) 3.0 incl. PowerPack (A2320414)
Computer module to extend DisplayPort signals via fiber multimode Product variants DP-HR-CPU-Fiber(M) 3.0 Basic DP-HR-CPU-Fiber(M) 3.0 incl. PowerPack DP-HR-CPU-Fiber(M)-DH 3.0 Basic DP-HR-CPU-Fiber(M)-DH 3.0 incl. PowerPack DP-HR-CPU-Fiber(M)-DH-UC 3.0 Basic DP-HR-CPU-Fiber(M)-DH-UC 3.0 incl. PowerPack DP-HR-CPU-Fiber(M)-DH-UC Basic DP-HR-CPU-Fiber(M)-DH-UC incl. PowerPack DP-HR-CPU-Fiber(M)-MC2 3.0 Basic DP-HR-CPU-Fiber(M)-MC2 3.0 incl. PowerPack DP-HR-CPU-Fiber(M)-UC 3.0 Basic DP-HR-CPU-Fiber(M)-UC 3.0 incl. PowerPack DP-HR-U-CPU-Fiber(M) 3.0 Basic DP-HR-U-CPU-Fiber(M) 3.0 incl. PowerPack DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-DH 3.0 Basic DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-DH 3.0 incl. PowerPack DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-DH-UC 3.0 Basic DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-DH-UC 3.0 incl. PowerPack DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-DH-UC Basic DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-DH-UC incl. PowerPack DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-MC2 3.0 Basic DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-MC2 3.0 incl. PowerPack DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-UC 3.0 Basic DP-HR-U-CPU-Fiber(M)-UC 3.0 incl. PowerPack
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: DP-HR-CPU-Fiber(M) 3.0 incl. PowerPack
Product Details
Video
- bluedec™ – advanced developed multi-stage compression for best video quality and practically latency-free transmission. This method enables pixel-perfect video transmission with efficient bandwidth use.
- The end devices can be flexibly combined with each other, even if they process different video signals (Mix & Match)
- Use of a monitor profile optimized for the computer module (EDID profile)
- Flexible use of the EDID data of the workplace monitor as required
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz,
4096 × 2160 @ 30 Hz
Signals
- Bidirectional audio signals (stereo)
- Embedded stereo audio (Digital, 2 channel LPCM)
Transmission
- The transmission distance is up to 400 meters over fiber multimode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- The devices are compatible with the ControlCenter-Digital and ControlCenter-Compact series (matrix operation) and other end devices for computer and workplace connections (extender operation)
- PowerPack not included in the scope of delivery for Basic variants
- UC variant: computer module with two transmission lines for redundancy
- These modules can be connected to various counterparts, such as compatible console modules or KVM matrix switches
- MultiChannel variants (MC): Modules for multi-monitor workplaces with multi-channel video
- MC mode uses the full bandwidth for each video channel, whereby a separate transmission line is required for each channel
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Operation features
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Permanent keyboard/mouse emulation ensures a stable system
- Compatibility with special USB-HID input devices
- Operation via multilingual on-screen display (OSD) and hotkeys
- Support of DDC/CI (Display Data Channel / Command Interface) to enable centralized software-side control of monitor settings such as brightness
Extensions
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
- Device mounting via RackMount sets, TableMount sets or other mounting tools
System expansion
- You can integrate the matrix-compatible extenders into a complete installation with a ControlCenter-Compact or ControlCenter-Digital, even at a later point in time. This provides you with even greater flexibility through the possibility of distributed access – and the existing components can continue to be used.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | MTX-CPU/CON |
| Country of origin | Germany |
| Number of sources | 1 |
| KVM matrix system component | Computer module (digital) |
| Power Supply | no redundancy |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| PS/2 mouse | yes |
| PS/2 keyboard | yes |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 100 m (62.5/125µm) 200 m (50.0/125µm, OM2) 400 m (50.0/125µm, OM3) 70 m (62.5/125µm) 150 m (50.0/125µm) 400 m (50.0/125µm, OM4 – 4700MHz*km) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 850 nm |
| Medium | Fiber MM |
| Data rate | 2.5 Gbit/s |
| Video input | |
| Quantity | 1 |
| Format | DisplayPort 1.1 (HBR) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 300 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 135 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (24 Hz) 4096 × 2160 (25 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 4096 × 2160 (30 Hz) 3840 × 2160 (24 Hz) 3840 × 2160 (25 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel (DDC) Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) Extended Display Identification Data (EDID) |
| Audio 1 | |
| Transmission type | Bidirectional Stereo |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 96 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| Audio 2 | |
| Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Sampling rate | up to 48 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 164 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.41 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| MTBF | 200,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 0.6 A |
| Power consumption idle | 3.9 W |
| Power consumption max. | 5.8 W |
| Heat output idle | 3.9 W |
| Heat output max. | 5.8 W |
Source: G&D — DP-HR-CPU-Fiber(M) 3.0 incl. PowerPack (A2320414). Verify with manufacturer.



