DP1.2-MUX3-ATC-MC3-R (A2100219)
Contact for Price
KVM switch to connect 3 CPUs with triple digital video signal Product variants DP1.2-MUX3-ATC DP1.2-MUX3-ATC-MC2 DP1.2-MUX3-ATC-MC2-R DP1.2-MUX3-ATC-MC3 DP1.2-MUX3-ATC-MC3-R DP1.2-MUX3-ATC-MC4 DP1.2-MUX3-ATC-R
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: DP1.2-MUX3-ATC-MC3-R
SKU:
DP1.2-MUX3-ATC-MC3-R
Categories: DP1.2-MUX3-ATC, KVM Switches
Tags: DP1.2-MUX3-ATC, G&D, Guntermann & Drunck, KVM, KVM Switch
Description
Product Details
Video
- EDID data utilization from the workplace monitor
- Native 4K resolution at 60 Hz
- Uncompressed, lossless transmission in 1:1 performance, pixel perfect, latency free (zero delay) transmission, no frame drops, no tearing with a perfect hand eye coordination
Signals
- Embedded audio (DisplayPort Digital, unidirectional)
- Transparent audio signals (stereo, analog)
- USB 3.1 gen1 with SuperSpeed, all USB classes
Device
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- MultiChannel variants (MC): Modules for multi-monitor workplaces with multi-channel video
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Security features
- Early detection of security incidents or unusual activities through continuous monitoring via Syslog, monitoring, and SNMP
- Redundant network interface
- Redundant internal power packs
- optional automatic channel switching in case of signal failure
- Freeze function: If the video signal is lost, the last displayed image is frozen and highlighted with a colored frame and timer
Operation features
- Ready for operation out of the box, no additional configuration required
- Permanent keyboard/mouse emulation ensures a stable system
- Operation via multilingual on-screen display (OSD) and hotkeys
- Configuration and update via the multilingual HTML5 web interface “Config Panel 21” (Java-free)
- Support of DDC/CI (Display Data Channel / Command Interface) to enable centralized software-side control of monitor settings such as brightness
- Instant Switching technology for seamless switching of DisplayPort 1.2 video signals
Extensions
Security features
- 2-Factor-Authentication (2FA) – premium software feature to enhance security by using a second possession-based factor during user authentication:
- The traditional password authentication is combined with a time-limited, single-use code (Time-Based-One-Time-Password – TOTP)
- You can choose between using the internal authentication server provided in the device or an external directory service
- Authenticator apps or hardware token can be used
- This additional layer of protection prevents unauthorized access and ensures the highest level of security, particularly in sensitive IT environments
Control options
- With the OperatorPanel, you can switch your KVM switch comfortably from your desk by pressing a button. Now you can install the switch anywhere to save space.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM switches |
| Product Family | DP1.2-MUX3-ATC |
| Country of origin | Germany |
| Number of workstations | 1 |
| Number of sources | 3 |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| PS/2 mouse | yes |
| PS/2 keyboard | yes |
| Video input | |
| Quantity | 2 |
| Format | DisplayPort 1.2 (LBR, HBR, HBR2, SingleStream-Transport (SST)) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 0 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 5120 × 2160 (50 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) |
| Video output | |
| Quantity | 2 |
| Format | DisplayPort 1.2 (LBR, HBR, HBR2, SingleStream-Transport (SST)) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel encoding | RGB 4:4:4 (24 bpp / 8 bpc) |
| Pixel rate ca. | 0 MPixel/s to 600 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 240 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 295 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (60 Hz) 3840 × 2160 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2560 × 1440 (144 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (240 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) 5120 × 1440 (60 Hz) 5120 × 2160 (50 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) Extended Display Identification Data (EDID) |
| Audio 1 | |
| Transmission type | Unidirectional |
| Resolutions | 24 bit 20 bit 16 bit |
| Sampling rate | up to 48 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Audio 2 | |
| Transmission type | Stereo Transparent |
| Resolutions | 24 bit digital |
| Sampling rate | up to 96 kHz |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Audio support | Analog |
| USB | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 3.1 Gen 1 |
| Transmission rate | max. 5,000 Mbit/s (SuperSpeed) |
| Power (output) | 900 mA (HighPower) |
| USB classes | All |
| Network | |
| Quantity | 2 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s 1 Gbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | ConfigPanel (Network) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | yes |
| Width ca. | 436 mm |
| Height ca. | 132 mm |
| Depth ca. | 210 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Storage environment temperature | -20 °C to 55 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply 1 | |
| Quantity | 1 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 1.2-0.6 A |
| Power supply 2 | |
| Quantity | 1 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 |
| Current consumption | 1.2-0.6 A |
Source: G&D — DP1.2-MUX3-ATC-MC3-R (A2100219). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
KMS-U304 4 Ports KM (USB) Switch with USB HID, USB 3.0, Audio and Hotkey Switching, and Mouse Roaming function(KMS-U304)
4 Ports KM (USB) Switch with USB HID, USB 3.0, Audio and Hotkey Switching, and Mouse Roaming functionThe KM (USB) Switch, KMS-U304, allows users to share one set of keyboard, mouse, audio, and USB peripherals among 4 USB computers. Simply press a button, issue hotkey commands or moving the mouse cursor across the screen borders to select your desired PC for access control.



