U2+R-Fiber(S)-CON (A1120354)
Contact for Price
User console for transparent USB2.0 transmission (high-speed) via fiber singlemode Product variants U2+R-CON U2+R-Fiber(M)-CON U2+R-Fiber(S)-CON U2+R-Fiber(S+)-CON
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: U2+R-Fiber(S)-CON
SKU:
U2+R-Fiber(S)-CON
Categories: U2+R-CPU/CON, KVM Extenders
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, kvm extender, U2+R-CPU/CON
Description
Product Details
Signals
- Transparent RS232 (max. 115,200 bps)
- Embedded USB 2.0 with Hi-Speed, transparent, all USB classes
Transmission
- The transmission distance is up to 5,000 meters over fiber singlemode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- PowerPack not included in the scope of delivery for Basic variants
Warranty
- A 3-year, free of charge product guarantee
- For an additional fee guarantee extension possible
Features
Signals
- The serial interface can also be configured for RS422 transmission.
Extensions
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | U2+R-CPU/CON |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Console module (digital) |
| Power Supply | no redundancy |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 5,000 m (9/125µm, OS1) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 1,310 nm |
| Medium | Fiber SM |
| Data rate | 2.5 Gbit/s |
| USB | |
| Separate USB transmission port | no |
| Specification | USB 2.0 |
| Medium | Embedded |
| Transmission rate | max. 480 Mbit/s (Hi-Speed) |
| Range | max. 10,000 m |
| USB classes | All |
| Serial 1 | |
| Standard | RS232 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 115,200 bps |
| Signals | TxD RxD DTR DSR RTS CTS DCD |
| Serial 2 | |
| Standard | RS422 |
| Transparent transmission | yes |
| Data rate | max. 115,200 bps |
| Signals | TxA TxB RxB RxA GND |
| Maintenance | |
| Update via | Update Wizard (service interface) |
| Serviceport settings | 115200bps (8/N/1) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 105 mm |
| Height ca. | 26 mm |
| Depth ca. | 104 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Weight ca. | 0.27 kg |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 80 % |
| MTBF | 280,000 h at 25°C |
| Conformities | CE compliant (see downloads) UKCA compliant (see downloads) FCC compliant (see manual) TAA compliant (see downloads) EAC compliant (see downloads) RoHS compliant (see downloads) WEEE (reg. no. DE30763240) REACH compliant (see downloads) |
| Power supply | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 1.8 A |
| Power consumption idle | 1.68 W |
| Power consumption max. | 18.48 W |
| Heat output idle | 1.68 W |
| Heat output max. | 3.48 W |
Source: G&D — U2+R-Fiber(S)-CON (A1120354). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
The ADDERLink DV100R (ALDV100R) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100R ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink X2 Series Silver – VGA, PS/2, RS232 Extender Pair to 300 Meters (X2-SILVER/P)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers



