VEX-HDIP-H100 1080P HDMI IP Video Extender with Local Out, 1-Way IR, RS-232
Contact for Price
The HDMI Chainable Extender over CAT.5e/6 transmits uncompressed HDMI video and Stereo 2.0 audio over a single CAT.5e or CAT.6 cable up to 100 meters (330 ft).
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: VEX-HDIP-H100
SKU:
VEX-HDIP-H100
Categories: HDMI, KVM Extenders, Video Extenders
Description
Technical Specifications
| Maximum Resolution | 1920×1080@60Hz (Full HD 1080P) |
| Video Formats | 720P and 1080i compatible |
| Cable Type | CAT5e or CAT6 |
| Maximum Distance | 100m per TX/RX pair |
| Cascade Capability | Up to 10 layers |
| Cascade Distance Extension | 100m per layer |
| Topology | Tree or daisy-chain |
| Local Output | HDMI loop-out on transmitter |
| Control | RS-232 serial pass-through |
| IR | Unidirectional (receiver to transmitter) |
| Audio | Stereo 2.0 |
| EDID | DDC/DDC2/DDC2B compatible |
| Installation | Wall-mountable, no software required |
Source: DSGIO — VEX-HDIP-H100 1080P HDMI IP Video Extender with Local Out, 1-Way IR, RS-232. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — VEX-HDIP-H100. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink X2 Series Silver – VGA, PS/2, RS232 Extender Pair to 300 Meters (X2-SILVER/P)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.



