DSG-HDMI-1080C 1080P HDMI Extender with Local Out, 2-Way IR, 150m
Contact for Price
The DSG-HDMI-1080C HDMI Extender over CAT6/6a transmits uncompressed HDMI video, 2-channel audio, and bi-directional IR control signals up to 150m (492ft) over a single CAT6/6a cable.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: DSG-HDMI-1080C
SKU:
DSG-HDMI-1080C
Categories: HDMI, KVM Extenders, Video Extenders
Description
Technical Specifications
| Video Standard | HDMI 1.3, HDCP 1.4 |
| Bandwidth | 4.95Gbps |
| Maximum Resolution | 1080P@60Hz; 1920×1200@60Hz |
| Color Depth | 8-bit |
| Color Spaces | RGB 4:4:4, YCbCr 4:4:4, YCbCr 4:2:2 |
| Audio | PCM 2.0 (2-channel) |
| Cable Type | CAT6/6a |
| Maximum Distance | 150m (492ft) |
| IR | Bidirectional, 5Vp-p wideband (20kHz-60kHz) |
| Dimensions | 74x68x20mm (both units) |
| Power Supply | DC 5V/1A |
| EDID | Built-in EDID management |
Source: DSGIO — DSG-HDMI-1080C 1080P HDMI Extender with Local Out, 2-Way IR, 150m. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — DSG-HDMI-1080C. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder X200 650 ft USB KVM Extender Kit with Audio (X200A-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.Fully featured USB keyboard, video and mouse extender with 44.1kHz digital stereo audio support for two computers
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.






