VisionVS-Fiber(S) (A1110805)
Contact for Price
Hybrid computer module to extend DisplayPort signals with G&D KVM matrix (fiber) and simultaneous streaming (CAT) Product variants VisionVS-CAT VisionVS-Fiber(M) VisionVS-Fiber(S) VisionVS-Fiber(S+)
| Brand | Guntermann & Drunck |
|---|
Part number: VisionVS-Fiber(S)
SKU:
VisionVS-Fiber(S)
Categories: KVM Matrix, VisionVS
Tags: G&D, Guntermann & Drunck, KVM, KVM Matrix, Matrix Switch, VisionVS
Description
Product Details
Video
- bluedec™ – advanced developed multi-stage compression for best video quality and practically latency-free transmission. This method enables pixel-perfect video transmission with efficient bandwidth use.
- The end devices can be flexibly combined with each other, even if they process different video signals (Mix & Match)
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz,
4096 × 2160 @ 30 Hz
- Resolution up to
2560 × 1600 @ 60 Hz,
4096 × 2160 @ 30 Hz
Signals
- Embedded stereo audio (2 channel LPCM)
Transmission
- The transmission distance is up to 5,000 meters over fiber singlemode optics, incl. transmission module(s)/SFP transceiver(s)
Device
- Improved security through physical separation between workplaces and computers
Access to standard interfaces of the computer, with no software installation required
- The devices are compatible with the ControlCenter-Digital and ControlCenter-Compact series (matrix operation) and other end devices for computer and workplace connections (extender operation)
- Internal power pack for main power supply
Features
Operation features
- Video wall processing and KVM combined in one appliance
The combination of powerful image processing and KVM functionality reduces the number of required devices.
- Direct streaming to G&D KVM matrix systems and VuWall PAK nodes
Flexible use in hybrid environments with both centralized and decentralized access to computing resources.
- Reduced system complexity, lower cabling effort, and minimal rack space requirements
A more efficient infrastructure with fewer hardware components saves costs, conserves space, and simplifies installation.
Extensions
Transmission
- A VuWall TRx appliance with version 3.11 or higher is required for the VuWall streaming application.
Device
- External power supply via external 12V power pack or G&D-MultiPower, providing a central and redundant power supply
System expansion
- You can integrate the matrix-compatible extenders into a complete installation with a ControlCenter-Compact or ControlCenter-Digital, even at a later point in time. This provides you with even greater flexibility through the possibility of distributed access – and the existing components can continue to be used.
Technical Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | G&D |
| Product group | KVM extenders |
| Product Family | VisionVS |
| Country of origin | Germany |
| KVM matrix system component | Computer module (digital) |
| Power Supply | Redundancy without load balancing |
| Input options | |
| USB mouse | yes |
| USB keyboard | yes |
| Transmission | |
| Number of transmission channels | 1 |
| Redundant transmission channels | no redundant KVM transmission |
| Range | 5,000 m (9/125µm, OS1) |
| Laser class | Class 1 |
| Type of interface | LC-Duplex |
| Wavelength | 1,310 nm |
| Medium | Fiber SM |
| Data rate | 2.5 Gbit/s |
| Video input | |
| Quantity | 1 |
| Format | DisplayPort 1.1 (HBR) |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 300 MPixel/s |
| Vertical frequency | 24 Hz to 120 Hz |
| Horizontal frequency | 25 kHz to 185 kHz |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (30 Hz) 4096 × 2160 (25 Hz) 4096 × 2160 (24 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 3840 × 2160 (25 Hz) 3840 × 2160 (24 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Supported industry standards | Display Data Channel Command Interface (DDC/CI) Extended Display Identification Data (EDID) |
| Video output | |
| Quantity | 1 |
| Format | HDMI 1.4 |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel rate ca. | 25 MPixel/s to 297 MPixel/s |
| Exemplary resolutions | 4096 × 2160 (24 Hz) 4096 × 2160 (25 Hz) 4096 × 2160 (30 Hz) 3840 × 2160 (24 Hz) 3840 × 2160 (25 Hz) 3840 × 2160 (30 Hz) 2048 × 2160 (60 Hz) 2048 × 2048 (60 Hz) 2560 × 1600 (60 Hz) 1920 × 1200 (60 Hz) 1920 × 1080 (60 Hz) |
| General Notes | Further VESA and CTA standardised resolutions possible within pixel rate and horizontal/vertical frequency. |
| Audio | |
| Transmission type | Stereo 2-channel LPCM |
| Resolutions | 16 bit |
| Sampling rate | up to 48 kHz |
| Audio support | Digital Embedded |
| Network 1 | |
| Quantity | 1 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s |
| Network 2 | |
| Quantity | 1 |
| Medium | CAT5 CAT6 CAT7 |
| Data rate | 1 Gbit/s 100 Mbit/s 10 Mbit/s |
| Maintenance | |
| Update via | WebIF (Network) |
| Housing | |
| Material | Anodised aluminium |
| Active cooling (fan) | no |
| Width ca. | 436 mm |
| Height ca. | 44 mm |
| Depth ca. | 284 mm |
| IP protection class | IP20 |
| Operating conditions | |
| Operating environment temperature | 5 °C to 45 °C |
| Operating air humidity, non-condensing | 20 % to 80 % |
| Area of application | Indoor use |
| Maximum operating altitude above sea level | 3,048 m |
| Storage environment temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage air humidity, non-condensing | 15 % to 85 % |
| Power supply 1 | |
| Quantity | 1 |
| Type | Internal |
| Input voltage | 100-240 VAC |
| Input frequency | 60-50 Hz |
| Current consumption | 0.4-0.2 A |
| Power supply 2 | |
| Quantity | 1 |
| Type | External |
| Input voltage | 12 VDC |
| Current consumption | 1.65 A |
Source: G&D — VisionVS-Fiber(S) (A1110805). Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery



