The AdderLink X100A-R PS/2 KVM receiver with audio has been specifically designed to give KVM control of computers attached to AdderLink CATx switches from up to 300m/1000ft over industry standard Cat5/5e/6 UTP cable. Users are presented with crisp, clear and bright video. To ensure consistent video quality the AdderView CATx automatically sets the X100 compensation parameters when switching from server to server.
The X100R is also available in the following models
- with out Audio: X100R
- with Optional skew and audio: X100AS-R
Adder X100A-R Features:
- Flash upgradeable
- Audio Support
- IEC style power supply and power cord
Technical Specifications
| Video | VGA (HDD15); 1600 x 1200 to 100m/330ft; 1900 x 1440 to 50m/165ft |
| Extension Distance | Up to 100m/330ft over CATx (CAT5 or higher) |
| Keyboard/Mouse | PS/2 or USB |
| Audio | Digital stereo 44.1kHz (optional, 3.5mm jack) |
| DDC | Full DDC support |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 100–240 VAC 50/60Hz |
| Dimensions (TX) | 64mm × 45mm × 25mm |
| Dimensions (RX) | 123mm × 74mm × 26mm |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | Windows, DOS, Linux, Unix, BSD, Sun OS, Solaris, Mac OS, NetWare |
Source: Adder Technology — ADDERLink X100. Verify with manufacturer.



