Adder ADDERLink X50 Multiscreen - Dual VGA, USB, Audio, RS232 Extender Pair to 50 Meters Over Two CATx (X50-MS2)
ADDERLink® X50 is compact in size and delivers uncompressed, lossless extension of USB peripherals including Keyboards, Video and Mice (KVM) up to 50m (150ft) over a single CAT5 or higher UTP cable. Sharp, bright and ultra high-resolution video plus digital stereo audio are delivered over a VGA interface to a single screen with total USB 2.0 compatibility, regardless of the computer being controlled or the peripheral being extended.
Key Features
- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver
| Brand | Adder |
|---|
Part number: X50-MS2
Adder AdderLink X50-MS Multiscreen USB Extender was designed for use in applications where computers can have their USB peripherals including keyboards and mice, high quality video and audio control extended up to 50m (150 ft.) across CAT5 or higher UTP cable. The AdderLink X50-MS provides sharp, bright and ultra high-resolution video over a VGA interface and ensures total USB compatibility regardless of the computer being controlled or the peripheral being extended.
The AdderLink X50-MultiScreen adds a second video and transparent, high speed RS232 up to baud rates of 19200. This extra functionality adds to the diverse range of solutions for which the AdderLink X50-MS can be utilized including the extension of computers with dual monitors and allow it to be used in touch screen and interactive kiosk applications.

- Short-haul USB KVM extender, up to 165 ft (50 m)
- Transparent USB, dual-head video, stereo audio, and serial over a two CATx cables
- High quality dual-head VGA up to 1920 x 1440
- Full serial RS232 support for touch screen applications
- Finely adjustable video compensation
- CD quality stereo audio
- 4-port USB 2.0 hub at receiver

Adder X50-MS Features

Up to 165ft (50m) over CatX cable
VGA video, USB 2.0 (4-port hub) and audio all pass along a single CatX cable. A second CATx cable is required for the dual-head VGA extension. Distance is dependent on the monitor resolution, number of monitors, cable type and the number of connection breaks for patch panels and wall plates:

4-Port transparent USB 2.0 Hub (Low, Full, High Speed)
The 4-port transparent link supports most common USB devices such as mice, keyboards, touch screens, graphic tablets, jog shuttles, joysticks and mass storage devices. Isochronous devices such as web cams and headsets can also be used.

High-definition dual-monitor VGA video
The X50-MS dual-head VGA kvm extension system supports crisp, clear and industry leading video quality at very high resolutions of 1920×1200 Full HD 1080p, 1080i and 720p with distance up to 150 feet (50 meters).
Bidirectional CD-quality audio
CD audio quality (stereo channel 16 bit sampled at 44.1kHz) is available to transfer stereo audio from local to remote for Line Out.
Serial RS232
RS232 can be passed between the units to a maximum baud rate 115K2. Extending Adder’s RC4 remote key switch is also supported.

Dual access – Local feed through port
For local control of extended computers the ADDERLink X50-MS provides both a local video and audio output at the transmitter unit. (USB devices can be plugged directly into the computer)

Video compensation
The ADDERLink X50-MS allows for a great range of very smooth and fine adjustments enabling the user to adjust the video picture to their exact preference

Advanced DDC protocol
Unless an extender actively supports DDC some high performance video cards cannot be used at high resolutions. The ADDERLink X50-MS fully supports 2-page DDC ensuring all possible resolutions are supported

Extended common mode input range
To ensure full operation in all environments and avoid problems such as screen blanking in industrial environments caused for example by large electrical equipment switching, the ADDERLink X50-MS implements a special termination system that allows the common mode range to be extended.
Fully platform independent
As the ADDERLink X50-MS supports fully transparent USB connections it is able to support all common hardware platforms including PC, Sun and MAC and their associated peripherals.

Plug and Play
Installation is straightforward and there is no need for any extra drivers or software to be installed.
High density rack mount option
the ADDERLink X50-MS units can be mounted into a chassis (X-RMK-CHASSIS) that will allow 16 (X50) or 8 (X50-MS) units to be housed in 2U of rack space.
Technical Specifications
| Video | VGA (HDD15) |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Extension Distance | Up to 50m/150ft over CATx (CAT5 or higher) |
| USB | USB 1.1/2.0 Low and Full speed; integrated 4-port hub |
| Audio | CD-quality 44.1kHz stereo, digital, 3.5mm jack |
| DDC | True DDC emulation; full 2-page DDC |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Power Supply | 100–240 VAC 50/60Hz, 10W (remote unit only) |
| Dimensions | 120mm W × 26mm H × 75mm D (both units) |
| Weight | 430g per unit |
| Certifications | CE, FCC |
| OS Support | Windows, DOS, Linux, Unix, BSD, Sun OS, Solaris, Mac OS, NetWare |
Source: Adder Technology — ADDERLink X50. Verify with manufacturer.
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder AdderLink X100 PS/2 & VGA KVM CATx Extender Pair (USB CAM) 100 Mtr (X100-USB/P)
AdderLink X200 USB KVM & Audio Remote User Station Inc SKEW Compensation (X200AS/R)
- Pairs with Optional CAM Modules
- Control up to 2 Computers
- Extend Keyboard, Mouse, VGA Video, Audio
- VGA, 3.5mm Audio, 2 USB & 2 RJ45 Ports
- 1600 x 1200 Supported VGA Resolution
- Integrated De-Skew
- Video Compensation
- Brightness Control



