Adder XD642 Overview
The AdderLink XD Enhanced Dual 4K DisplayPort Extender Pair with USA Mains Cables from Adder is a high-performance KVMA (Keyboard, Video, Mouse, and Audio) extender that is designed to provide reliable and real-time access to critical computers, regardless of the location, whilst maintaining the same user desktop experience. Developed for enterprise organizations and high-pressure control rooms, it combines the simplicity of true plug and play and high-performance HD KVM extension, resulting in superior functionality and flexibility in a cost-effective, reliable, and straightforward solution.

- Dual-head 4K60 video, USB2.0 and audio
- Point-to-point protocol for ultra-low latency
- Flexibility between copper and fiber connectivity
- Adder’s USB emulation ensures reliable computer bootup
AdderLink XD extender modules provide support for:
- High quality single- or dual- digital video
- Video resolutions up to 4K 4096 x 2160 @60Hz
- USB keyboard and mouse plus two other USB devices (up to USB 2.0)
- An RS232 serial device at speeds up to 115200 baud
- Mono microphone
- Stereo speakers
- Line-level audio in/out connections
ADDERLink XD642 Features
High-resolution video, real-time control
The system supports resolutions up to 4096×2160 @ 60Hz using 8 bits per color and 4:4:4 chroma sampling.
Single cable
Video, audio, USB HID (human interface device), hi-speed transparent USB and RS232 signals are transmitted over a single CATx or fiber cable.
Up to 4km/2.5 mile extension distances
The ADDERLink XD642 supports both copper and fiber interfaces. It provides a range of up to 100m over a CAT6 cable link, and up to 4km over an optical fiber link.
Emulated USB2.0
Enables connection of any full and low speed USB HID from mouse and keyboards through to graphics tablets and joysticks.
EDID management
The system has intelligent EDID management to allow the true characteristics of the monitor to be passed back to the computer.
Plug and Play
The ADDERLink XD642 extender is delivered in a zero config. state so it works, without the need for drivers or software, as soon as it is connected.
Digital audio
Video: Encapsulates eight channels of 24-bit, 192kHz sampled “Pulse-code modulation” (PCM) uncompressed audio integrated with video signal. USB: Two channels of 24-bit, 96kHz sampled PCM audio.
HD quality analog audio
HD audio quality (stereo audio, 24-bit sampled at 96kHz) is available for line in/out, microphone and headphone or speakers.
Serial communications
RS232 can be passed between the units to a maximum baud rate 115K2 with RTS/CTS flow control.
Technical Specifications
| Video | Dual-head DisplayPort 1.2 |
| Maximum Resolution (1 Screen) | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Maximum Resolution (2 Screens) | 4096 x 2160 @ 60Hz (fibre required) |
| Colour Depth | 8 bpc |
| USB (Emulation) | 1x USB 2.0 Type-B (HID, full speed) |
| USB (Transparent) | 1x USB 2.0 Type-B (high speed) |
| Console USB (RX) | 3x USB 2.0 Type-A (HID), 1x USB 2.0 Type-A (transparent) |
| Extension (Copper) | Up to 100m/328ft over CAT6 |
| Extension (Fibre) | Up to 4km/2.5 miles (SFP modules sold separately) |
| Link Connectors | 1x RJ45 (8p8c), 1x SFP+ |
| Audio | 2-channel stereo, 24-bit / 96kHz analog; 192kHz over DisplayPort |
| Audio Connectors | 1x 3.5mm input, 1-2x 3.5mm output |
| Serial | RS232, max 115,200 baud, RTS/CTS, RJ12 connector |
| Operating Temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| Storage Temperature | -10–50°C (14–122°F) |
| Humidity | 0–80% (non-condensing) |
| Altitude | Up to 2000m / 6562ft |
| Power Supply | 12V 3-pin, 18W PSU, 100–240 VAC 47/63Hz |
| Dimensions | 186mm W × 39mm H × 148mm D |
| Weight (TX) | 1.29kg (2.8lb) |
| Weight (RX) | 1.24kg (2.7lb) |
| MTBF | 500,000 hours (Telcordia SR332) |
| Certifications | CE, cULus (E476334), FCC, ICES, RCM, UKCA |
| Compliance | Cal Prop 65, China RoHS, EU REACH, UK REACH |
| OS Support | All known operating systems |
Source: Adder Technology — ADDERLink XD642. Verify with manufacturer.






