IPXF-H430-DH20KF 4K30 Dual Head HDMI KVM Extender, Single SM Fiber, 20Km
Contact for Price
The Dual Head HDMI KVM Extender extends dual HDMI, USB 2.0, bi-directional audio, IR, and RS-232 signals up to 20 km over duplex single-mode fiber.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: IPXF-H430-DH20KF
SKU:
IPXF-H430-DH20KF
Categories: IP KVM Extenders, KVM & IP Control, KVM Extenders
Description
Technical Specifications
| Video Resolution | 4K@30Hz (4:4:4) |
| Video Standard | Dual HDMI |
| Fiber Type | Single-mode |
| Fiber Connector | Dual BiDi LC (cSFP) |
| Maximum Distance | Up to 20km |
| HDCP Compliance | HDCP 1.4 |
| USB | 3+1/2+1 USB 2.0 ports on receiver; two USB channels |
| Audio | Bidirectional; embedding/de-embedding; 3.5mm stereo |
| Display Modes | Duplicate and Extend |
| IR | 38-56 kHz |
| Serial | RS-232, selectable baud rate |
| Operating Systems | Windows, macOS, Linux, Chrome OS |
| Installation | Plug-and-play, no drivers required |
Source: DSGIO — IPXF-H430-DH20KF 4K30 Dual Head HDMI KVM Extender, Single SM Fiber, 20Km. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — IPXF-H430-DH20KF. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder Adderlink X2 Silver KVM and RS232 Receiver Unit (X2-SILVER/R)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X100 User Station for CATx Switches – VGA, PS/2, Audio with SKEW Compensation (X100AS/R)
ADDERLink X100s have been designed for use in applications where keyboard, mouse, high quality video and audio needs to be extended no more than 100m (330ft) over category 5 or higher UTP cable.The ADDERLink X100s provide industry-leading video clarity, audio quality and compatibility.Key Features
- Flash upgradeable
- Supports audio and deskew
- IEC style power supply and power cord




