KEX-HBT-SH100 1080P HDMI KVM Extender over CATx with SPK Out, 2-Way IR
Contact for Price
This HDMI extender enables remote access to an HDMI source over a single CATx cable, supporting transmission distances of up to 90 meters at 4K or 100 meters at 1080p.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: KEX-HBT-SH100
SKU:
KEX-HBT-SH100
Category: KVM Extenders
Description
Technical Specifications
| Video Standard | HDMI |
| Maximum Resolution | 4K@30Hz (4:4:4) |
| Distance (4K) | 70-90m |
| Distance (1080P) | 100m |
| Cable Type | CATx (CAT6) |
| Technology | HDBaseT 2.0 uncompressed |
| USB | USB 2.0, 4 ports (front and rear panels) |
| USB Backward Compatibility | USB 1.1 and 1.0 |
| IR | Bidirectional, 38-56 kHz |
| Serial | RS-232 full-duplex |
| Audio | 3.5mm analog speaker output |
| Operating Systems | Windows, Linux, macOS |
| Installation | Plug-and-play, no drivers required |
Source: DSGIO — KEX-HBT-SH100 1080P HDMI KVM Extender over CATx with SPK Out, 2-Way IR. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — KEX-HBT-SH100. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERLink DV100 HDMI Extender Pair (ALDV100P)
ADDERLink® DV100
Pixel-perfect digital video extension with simultaneous audio via an HDMI connection. Distributing content in line with the High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standard to enable uninterrupted extension across distances of up to 50m over a single CATx cable
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- USB-Powered
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink DV100 HDMI Receiver (ALDV100R)
The ADDERLink DV100R (ALDV100R) is an easy to install, highly compact video extender system that can transmit an HD video stream over a single CATx cable. The extender system is powered by a single USB connection on the transmitter (TX) unit. This allows you to keep your media playback hardware in a secure and temperature controlled environment. The DV100R ensures that your valuable systems are kept safely away from unsecure environments while maintaining a consistent user experience
Key Features
- Works over Standard Category Cable
- 1080p up to 164'
- Powered by Transmitter
- HDCP and EDID Support
- Passes Multichannel Audio
Adder ADDERLink DV104T HDMI Digital Audio/Video Switch (ALDV104T)
ADDERLink DV104T is a high performance digital video extender and splitter that enables you to locate your critical play out hardware in a secure and temperature controlled environment away from the display point environment whilst maintaining the same user experience.
Key Features
- 2x4 Video/Audio Switch Extender
- Cast to 4 Displays up to 164' Away
- Up to WUXGA Video, 192 kHz Audio Support
- 2 x HDMI Inputs, 4 x RJ45 LINK Outputs
- Web Admin Configuration
Adder ADDERLink X2 Silver, CAT6 KVM Extender (Dual Access) w/RS232 (X2-DA-SILVER)
The ADDERLink X2-Silver, (part of the ADDERLink X Series range), extends very high quality video, keyboard, mouse and transparent, high speed RS232 up to 200m (650ft) over Category 5 or higher UTP cable. The ADDERLink X2-Silver has been designed to provide industry-leading video clarity, compatibility and high rack densities.Dual access versions provide local KVM access at the computer for local as well as remote control.
Adder X200 Extender Pair – VGA, Audio, USB Extender to 100 Meters with Dongle Transmitter (X200-USB/P)
ADDERLink X200s have been designed for use in applications where up to two computers can have their keyboard, video, audio and mouse control extended up to 200m (650 ft.) across CAT5 or higher UTP cable.The ADDERLink X200 provides absolute real time keyboard and mouse performance along with hi-definition, hi-resolution video over a VGA interface. The ADDERLink X200 receiver can also be used as a remote user station for the ADDERView CATx range of KVM switches.



