KSW-4K4H-U30 4-Port HDMI 2.0 KVM Switch with Seamless Switching, Scaler
Contact for Price
4-Port 4K60 HDMI 2.0 KVM Switch with Seamless Switching, Scaler, USB 3.0, Button/Hotkey/Serial/Keypad-IN Control enabling four computers to share a single console at resolutions up to 3840×2160@60Hz.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: KSW-4K4H-U30
SKU:
KSW-4K4H-U30
Category: KVM Switches
Description
Technical Specifications
| Maximum Resolution | 3840×2160@60Hz (4K60) |
| Video Standard | HDMI 2.0 |
| HDCP Compliance | HDCP 2.2/1.4 |
| HDR Support | HDR10 |
| Supported Aspect Ratios | 16:9, 21:9, 32:9, 1:1, 4:3 |
| Computer Inputs | 4x HDMI 2.0, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-B, 4x 3.5mm audio |
| Console Output | 1x HDMI 2.0, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 3x USB HID, 1x 3.5mm audio |
| Serial Interface | RJ-11 (DB9 to RJ11), USB-C virtual COM |
| USB Speed | Up to 5Gbps (USB 3.2 Gen 1) |
| Switching Methods | Front-panel push buttons, keyboard hotkeys, keypad, serial control |
| Serial Baud Rates | 8 selectable (9600–115200 bps, default 19200) |
| EDID Settings | 1 Auto + 63 preset settings |
| Scaling | 4-stage image scaler; native, customised, or 4K/1080p-limited |
| Operating Systems | macOS, Linux, Chrome OS, Windows 8 or later |
Source: DSGIO — KSW-4K4H-U30 4-Port HDMI 2.0 KVM Switch with Seamless Switching, Scaler. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — KSW-4K4H-U30. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
KMS-U304 4 Ports KM (USB) Switch with USB HID, USB 3.0, Audio and Hotkey Switching, and Mouse Roaming function(KMS-U304)
4 Ports KM (USB) Switch with USB HID, USB 3.0, Audio and Hotkey Switching, and Mouse Roaming functionThe KM (USB) Switch, KMS-U304, allows users to share one set of keyboard, mouse, audio, and USB peripherals among 4 USB computers. Simply press a button, issue hotkey commands or moving the mouse cursor across the screen borders to select your desired PC for access control.



