RKS-FHDI-CX216 1U Rackmount KVM Switch over CATx, 2-User 16-Port
Contact for Price
1U Rackmount KVM Switch (CATx), 2 Users, 16 Ports with support for video resolutions up to 1920×1200@60Hz (VGA) / 1920×1080@60Hz (DVI) over standard Category cabling.
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: RKS-FHDI-CX216
SKU:
RKS-FHDI-CX216
Categories: KVM Switches, Rackmount KVM Switches
Description
Technical Specifications
| Users | 2 (dual-user) |
| Ports | 16 |
| Video Interfaces | DVI-I, HDMI, DisplayPort, VGA |
| Resolution (VGA) | 1920×1200@60Hz |
| Resolution (DVI) | 1920×1080@60Hz |
| Cabling | CAT5e/6/6a |
| Extension Distance | Up to 45m (148ft) |
| Cascading | 2-level, expandable to 1024 ports |
| Console | USB HID keyboard and mouse |
| Audio | 3.5mm stereo (HDMI and VGA CADs only) |
| Control | OSD, hotkeys |
| Security | Password protection |
| Enclosure | Metal, 19″ rack-mountable |
| Firmware | Upgradeable |
Source: DSGIO — RKS-FHDI-CX216 1U Rackmount KVM Switch over CATx, 2-User 16-Port. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — RKS-FHDI-CX216. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERView 4 PRO VGA Video & Peripheral Switch (Four Video Heads) (AV4PRO-VGA-QUAD)
Adder AV4PRO-VGA-QUAD
Key Features
- Control Four Computers with One Mouse
- Supports Four Video Heads per Channel
- Supports VGA Video
- Supports Resolutions up to 1920 x 1440
- True Emulation Technology
- EDID Emulation
- Multiple Switching
- Supports USB Peripherals
- USB Remote Wakeup
- Supports Windows, Mac, Linux, UNIX, Sun





