RKS-FHDI-CX116 1U Rackmount KVM Switch over CATx, 1-User 16-Port
Contact for Price
1U Rackmount KVM Switch (CATx), 1 User, 16 Ports supporting resolutions up to 1920×1200@60Hz (VGA) / 1920×1080@60Hz (DVI).
| Brand | DSGIO |
|---|
Part number: RKS-FHDI-CX116
SKU:
RKS-FHDI-CX116
Categories: KVM Switches, Rackmount KVM Switches
Description
Technical Specifications
| Users | 1 (single-user) |
| Ports | 16 |
| Video Interfaces | DVI-I, HDMI, DisplayPort, VGA |
| Resolution (VGA) | 1920×1200@60Hz |
| Resolution (DVI) | 1920×1080@60Hz |
| Cabling | CAT5e/6/6a |
| Extension Distance | Up to 45m (148ft) |
| Cascading | 2-level, expandable to 1024 ports |
| Console | USB HID keyboard and mouse |
| Audio | 3.5mm stereo (HDMI and VGA CADs only) |
| Control | OSD, hotkeys |
| Security | Password protection |
| Enclosure | Metal, 19″ rack-mountable |
| Firmware | Upgradeable |
Source: DSGIO — RKS-FHDI-CX116 1U Rackmount KVM Switch over CATx, 1-User 16-Port. Verify with manufacturer.
Source: DSGIO — RKS-FHDI-CX116. Verify with manufacturer.
Shipping & Delivery
Related products
Adder ADDERView 4 PRO DisplayPort Video & Peripheral Switch (One Video Head) (AV4PRO-DP)
AV4PRO-DP
Key Features
- Control Four Computers with One Mouse
- DisplayPort 1.1 Compatible
- Supports Resolutions up to 2560 x 1920
- True Emulation Technology
- Simultaneous Device Selection
- Supports USB Peripherals
- Options Port for Control, Sync, Upgrades
- Supports DOS, BSD, Sun OS, and NetWare
- Supports Windows, Mac, Linux, and UNIX





